Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #30 – Compact Disc’in Tarihi

Kafa Ayarı #30 – Compact Disc’in Tarihi

Eğlence ve bilişimin dönüşümüne aracılık eden CD yani Compact Disc’i Kafa Ayarı 30’da konuşuyoruz. VHS’den, LaserDisc’e ve DVD’ye kadar devam eden Compact Disc devrimini Dünya ve Türkiye nasıl yaşadı?

Arabaların aynalarına asılan CD’ler, tezgahlara serilen CD’ler ve dahası… İcadından bugüne kadar uzun bir yol geldi Compact Disc teknolojisi. Bugün devrini tamamlayıp yerini daha güncel teknolojilere, daha doğrusu internete bırakmış olsa da hala aldığımız elektronik ürünlerin yanında karşımıza çıkıyor. Kafa Ayarı’nın 30. bölümünde biz de CD devrinde yaşadıklarımızı konuşuyoruz.

Elbette söz CD’den açılında Amerika ve özellikle Japonya’da büyük ilgi gören LaserDisc teknolojisinden, Star Wars hayranlarının altın değerinde koleksiyonlarından ve ülkelere, kültürlere göre değişen medya ve koleksiyonculuktan bahsetmeden de olmaz. İşin pratik yanı bizi DVD’den sabit diske, bugün de internete taşısa da disketlerden geçiş yaptığımız CD teknolojisini unutamayız.

Nostalji için Uludağ Portakallı gazoz içtik ancak size ister sıcak, ister soğuk içeceğinizle iyi seyirler dileriz…

Dipnot: Koleksiyon değeri olmayan CD’ler çizilene kadar gayet güzel bardak altlığı olarak kullanılabilmektedir.

Disclaimer: Bu bölümün çekiminde hiç bir optik medyaya zarar verilmemiş, parmakla üzerine bastırılmamış, kağıtsız, zarfsız masanın üzerine bırakılmamıştır. Ancak daha önceki disk imha bölümümüz için mesuliyet kabul etmiyoruz, o ayrı bir incelemeydi.