Kategoriler
Modern Zamanlar Yazar Köşeleri

Elektronik Pazarına Büyük Vergi Geliyor!

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapılan açıklama, elektronik ürün ithalatına yakında ciddi ek vergi konacağını kesinleştirdi. 2015 yılı Türkiye elektronik pazarında çok ciddi gelişmelere sahne olacak. Daha önce elektronik ürünlerin önemli bir kısmında kredi kartına taksit yapılmasını yasaklayan hükümet, şimdi de elektronik ürün ithalatına anti-damping vergisi koymaya hazırlanıyor.

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapılan açıklama, elektronik ürün ithalatına yakında ciddi ek vergi konacağını kesinleştirdi.

2015 yılı Türkiye elektronik pazarında çok ciddi gelişmelere sahne olacak. Daha önce elektronik ürünlerin önemli bir kısmında kredi kartına taksit yapılmasını yasaklayan hükümet, şimdi de elektronik ürün ithalatına anti-damping vergisi koymaya hazırlanıyor.

Bu vergiyle yurt dışından ithal edilen elektronik ürünlerin fiyatlarında önemli artış yaşanması bekleniyor. Tam olarak hangi ürün gamlarına vergi konacağı henüz kesin değil ancak önümüzdeki 2 ay içinde bu da kesinleşecek. Başta cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar olmak üzere hemen her türden elektronik ürüne ek vergi konması bekleniyor.

Bu ek vergiden etkilenmeyecek olan markalar ise, Türkiye’de üretim yaptığı söylenen “yerli üreticiler” olacak. Ne var ki elektronik cihazlarda kullanılan işlemciden tutun da ekranlara kadar neredeyse hiç bir parça gerçekte Türkiye’de üretilmiyor. Bunların neredeyse tamamı yurt dışından parça olarak ithal ediliyor ve burada montajlanıyor.

Bu kararın her ne kadar yerli üreticiyi korumak için verildiği söylense de, aslında arkasında çok daha farklı sebepler olduğuna dair söylentiler de var. Bunlardan kulağa en mantıklı geleni, hükümetin ithalat sebebiyle artan dış borçlanmayı kontrol altına almaya çalışması. Ne var ki zaten tüm elektronik cihazlar parça parça da olsa dışarıdan geldiğinden, bunun pek işe yaraması mümkün görünmüyor.

Bir diğer söylenti ise, bu verginin Çin ile yaşanan sürtüşmeler nedeniyle, tüm elektronik üretimin kaynağı olan bu ülkeye karşı bir önlem alma çabası olduğuna işaret ediyor. Ne var ki gerçekte Çin bu tür bir ithalat kısıtlamasından sanıldığı kadar çok etkilenmeyecek. Çünkü Türkiye’ye giriş yapan elektronik cihazlar her ne kadar Çin menşeli olsalar da, onları üreten ve satan firmalar dünyanın dört bir yanından geliyor.

Apple, IBM, Intel, Nvidia, AMD gibi markalar Amerika Birleşik Devletleri kökenliler. Samsung ve LG ise Güney Kore devleri. ASUS, MSI ve HTC ise Tayvan kökenliler. Bunların yanında Philips, Viewsonic, Prestigio gibi sayısız marka ise Avrupa kökenli şirketler. Sony, Toshiba, Panasonic markaları Japonya kökenliler. Yani bu türden bir anti-damping vergisi, küresel ekonomiye entegre olmakla övünen Türkiye’nin dünyanın dört bir tarafından ağır tepki almasına sebep olacaktır.

Bunun da ötesinde, zaten çok düşük kâr marjlarıyla çalışan Türk distribütörler ve mağazalar, bu gelişmeden sonra ya dükkan kapatacak, ya da farklı yöntemler uygulamak zorunda kalacaklar. Dükkan kapatılması yüzbinlerce ailenin işsiz kalmasına sebep olacaktır. Bakalım bu anti-damping vergisi gerçekten kanunlaşacak mı ve ekonomiye nasıl etki edecek, 2015 yılında hep beraber göreceğiz.