Anasayfa Haber Rusya’dan Nuh’un Gemisi Projesi!

Rusya’dan Nuh’un Gemisi Projesi!

Moskova Devlet Üniversitesi tarafından başlatılan proje, tüm canlıların DNA örneklerinin depolanmasını öngörüyor.

Dünya üzerinde bitki tohumlarını ya da farklı canlıların DNA örneklerini muhafaza etmeye yönelik pek çok büyük proje mevcut. Özellikle bitki tohumlarının depolanmasını amaçlayan projelerin temelinde, olası bir küresel felakete karşı gezegendeki yaşam döngüsünü yeniden kurabilme fikri yatıyor.

Ancak Moskova Devlet Üniversitesi tarafından başlatılan yeni bir proje, büyüklük ve kapsam açısından halen yürütülmekte olan tüm projeleri geride bırakacak gibi görünüyor. Doğrudan devlet tarafından desteklenen proje için yeraltında dev bir tesis kurulması planlanıyor. Proje için şimdiden ayrılan bütçe ise yaklaşık 200 milyon dolar civarında, ancak şüphesiz zaman geçtikçe bu bütçe daha da artacaktır.

Projenin hedefinde dünya üzerindeki tüm canlıların DNA kayıtlarının depolanması var. En basitinden en karmaşığına dek her türden ve sınıftan canlının DNA örnekleri alınacak, sonra da uygun şekilde sınıflandırılıp depolanacak. Buna soyu tükenmiş canlıların DNA’ları da dahil olacak. Eğer bu tür soyu tükenmiş canlıların tam DNA örnekleri herhangi bir kaynaktan bulunabilirse, onlar da kataloğa eklenecek.

Moskova Üniversitesi bu projeyi tüm dünya ile bağlantılı olarak yürütmeyi amaçlıyor. Rusya dışından da özel ve tüzel kurumlar bu projeye katkıda bulunabilecek, gerektiğinde kayıtlardan faydalanabilecek. Rus biliminsanları uzun vadede bu DNA kayıtlarının soyu tükenen canlıların klonlama yöntemiyle geri getirilebilmesinin de önünü açacağını ümit ediyorlar. Bu proje özellikle ön görülemeyen bölgesel ya da küresel felaketlere karşı gezegendeki hayatın sürdürülebilmesi için de bir sigorta olarak görev yapacak.