Bir Porsche 918 Nasıl Üretiliyor?

In Haber by Berker Güngör4 Comments

Porsche 918 gibi elde montajlanan özel üretim bir aracın nasıl yapıldığını izlemek ister misiniz?

Porsche, otomotiv dünyasında marka olarak listenin üst sıralarına yakın yer alan bir isimdir. Ancak firmanın esas gücü teknoloji ve tasarım üretmekten geliyor. İşin otomobil kısmı ise marka için öncelikle prestij sağlıyor.

Nitekim firmanın modellerine baktığınızda bunu sık sık görmek mümkün, mesela 918 Spyder modelini ele alalım. Hem benzinli, hem de elektrikli motorla donatılmış olan bu hibrit model, teknolojik açıdan çok ciddi bir altyapıya sahip. 4,6 litrelik V8 motoru 608 beygir güç üretiyor. Buna iki elektrik motorunun gücü de eklenince, toplam gücü 887 beygire fırlıyor!

Tamamen karbon fiber malzemeden yapılan gövdesi sayesinde son derece hafif olan 918 Spyder, bu gücü kullanarak 100 kilometre sürate 3 saniyede ulaşıyor. Çıkabildiği en yüksek sürat ise 340 kilometre civarında! Yurt dışındaki satış fiyatı 850,000 dolar civarında olan araç, sınırlı sayıda üretiliyor ve tamamen elde montajlanıyor.

Aşağıdaki videoda Almanya’daki Zuffenhausen tesislerinde 918 Spyder’ın nasıl üretildiğini kendiniz de görebilirsiniz. Bu videoda üretilen aracın seri numarası 904. Ancak videonun 11 dakika olması sizi aldatmasın, montajın çok daha uzun sürdüğüne emin olabilirsiniz. Fabrikanın çoğu hastaneden daha temiz ve düzenli olması ise, Almanların çalışma disiplini ve titizliği açısından bir fikir verecektir.