Güney Kore Reaktöründe Virüs Çıktı

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Güney Kore’deki bir nükleer reaktörün sistemlerinde zararlı yazılıma rastlanması, santrallerin güvenliği meselesini yine gündeme getirdi.

Güney Kore endüstriyel gelişimi yüzünden ciddi miktarda enerji açlığı çeken bir ülke. Bu yüzden de geçen on yıllar içinde ülkede nükleer enerjiye büyük yatırım yapılmış. Güney Kore halen dünyada nükleer santral sayısı açısından beşinci sırada yer alıyor. Ülkenin enerji ihtiyacının yaklaşık üçte biri bu santrallerden karşılanıyor.

Güney Kore’nin nükleer yatırımlarında devletin de büyük payı var. Bu yüzden de bu alanda yaşanan herhangi bir problemde enerji bakanlığı da işin içine giriyor. Son zamanlarda yaşanan bazı siber saldırılar yüzünden bu reaktörlerin güvenliği şimdilerde ciddi biçimde tartışılıyor. Reaktörlerin güvenlik protokollerinin ve siber güvenlik önlemlerinin ciddi biçimde gözden geçirilmesi gündeme getirilmiş.

Aslında bu tartışmalar 2011 yılında Japonya’da yaşanan ve hala Pasifik bölgesini zehirlemeye devam eden Fukushima reaktöründeki facia ile başlamış. Ardından da 2012 yılında yaşanan ve sahte güvenlik lisanslı reaktör parçalarının satışını konu alan büyük bir skandal patlak vermiş. Geçtiğimiz aylarda yaşanan son güvenlik skandalında ise santralin bilgisayar sistemlerine sızıldığı ve büyük miktarda veri çalındığı ortaya çıkmış.

Tüm bunların üzerine yaşanan son skandal ise, doğrudan reaktör kontrol sistemlerine sızan bir kötü niyetli yazılımın (malware) fark edilmesiyle patlamış. Enerji bakanının meclise hesap vermesine sebep olan bu olay her ne kadar önemsiz gösterilmeye çalışılsa da, bürokratlar arasında ciddi paniğe sebep olduğu fısıldanıyor.

Reaktör kontrol sistemlerinin doğrudan dışarıyla herhangi bir bağlantısı olmadığı, zararlı yazılımın da dikkatsiz teknisyenler tarafından kullanılan USB hafızalardan bulaştığı açıklanıyor. Ancak daha yakın zamanda İran’ın başına bela olan ve reaktörlerde fiziksel hasara yol açan Stuxnet saldırısının izleri hafızalarda tazeyken bu resmi açıklamalara inanmak zor.

Benzer bir saldırının Güney Kore’de Chernobyl benzeri bir felakete yol açması ihtimali çok da uzak sayılmıyor. Güney Kore’nin Kuzey Kore ile 60 yıldır resmen savaş halinde olduğu, bu iki ülkenin de Çin ve Amerika arasındaki yeni Soğuk Savaş sahnesindeki rolleri düşünüldüğünde, bu tür bir saldırının olası sonuçları gerçekten de hiç hoş olmayabilir.