Toyota Patentlerini Herkese Açtı!

In Haber by Berker Güngör4 Comments

Toyota hidrojenli otomobil üretimi için geliştirdiği binlerce patenti ücretsiz kullanıma açtı.

Otomotiv dünyasında büyük markaların çeşitli konulardaki patentlerini herkesin kullanımına açmaları çok sıra dışı sayılmaz. Volvo ve Tesla gibi markalar ellerindeki patentleri isteyen herkesin kullanımına açarak belirli standartların otomotiv dünyasında yayılmasına yardımcı olmaya çalıştılar. Şimdi bu kervana Toyota da katıldı.

2014 sonbaharında ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili olan Mirai modelini tanıtan Toyota, bu aracı gerçek kılabilmek için çok sayıda yeni teknolojiyi sıfırdan geliştirmişti. Haliyle bu çabaların sonucunda ortaya binlerce yeni patentin çıktığını da tahmin etmek zor değil. Normalde bu tür kilit teknolojilerin patentler hayli kıymetlidir, ancak Toyota işe farklı bir açıdan yaklaşmayı tercih etmiş.

Mirai modelinde kullanılan önemli teknolojileri kapsayan toplam 5,680 adet yeni patenti isteyen herkesin ücretsiz kullanımına açma kararı alan Toyota, bu sayede otomotiv endüstrisinin hidrojenli araçlara olan ilgisini daha da artırmaya çalışıyor. Yakıt hücrelerinden hidrojen tanklarına kadar pek çok konuyu kapsayan bu patentlerin ücretsiz sunumu, bu tür araç üretmek isteyen diğer markalara büyük para ve zaman kazandıracak.

Toyota bu sayede hidrojenli araçların daha hızlı yayılmasını amaçlıyor. Hidrojenli araç kullanımının artması, bu yakıtı üretmek ve dağıtmak için gerekecek olan ulusal altyapıların kurulmasını da hızlandıracak. Sonuçta otomotiv pazarı fosil yakıtlara bağlı kalmadan ayakta durmaya devam ederken, küresel kirliliğin azaltılmasında da büyük bir adım atılacak.