Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #33 – Torrent, Telif ve Gabe’in Baklavası

Kafa Ayarı #33 – Torrent, Telif ve Gabe’in Baklavası

Kafa Ayarı #33 - Torrent, Telif ve Gabe'in Baklavası
Kafa Ayarı #33 - Torrent, Telif ve Gabe'in Baklavası

Torrent sitelerine neler oluyor? Telif hakkı nedir, yenir mi? Ve Gabe Newell baklavayı nasıl kaçırdı? Hepsi yeni Kafa Ayarı’nda…

Piratebay bir kapanıp bir açılırken yeni Kafa Ayarı’nda Torrent sitelerinden başlayarak farklı konuları konuşuyoruz. Devamlı sunucu taşıyan bu siteler nasıl varlığını sürdürüyor? Torrent devri biter mi?

Mininova’dan Megaupload’a, sadece Torrent sitelerini değil Magnet Linkleri, sınır dışında yer alan uçaksavar platformlarında kurulmuş bağımsız devletleri ve Somali’de yer alan sunucuları da konuşuyoruz. Kickass Torrents, Rapidshare gibi torrent ve dosya paylaşım sitelerini ve bunların neden ve nasıl kapatıldığını da ele alıyoruz.

Torrent ile ilgili bölümlerimizin ardından bu teknolojinin ve kullanımının yasallığı ile ilgili gelen, bazı sıkça sorulan soruları da yanıtlıyoruz.

Korsan içerikten üretilen içeriğin korsanına ne denir? İlginç bazı senaryolar da var. Telif haklarını konuşuyoruz, en temel haliyle telif hakları, haklar, emeğe saygı ve Rep kavramları yeni Kafa Ayarı #33 – Torrent, Telif ve Gabe’in Baklavası bölümümüzde.

Kuşburnu ve adaçayı bize iyi geldi, size de sıcak bir içecek eşliğinde iyi seyirler dileriz.

Not: Netizen olmak Seed etmeyi yani indirdiğiniz dosyaları paylaşmayı gerektirir. Citizen yani vatandaş kavramından yola çıkılarak üretilen Netizen kavramı, internet vatandaşı demektir. İnternette Netiquette yani internet adabı bilen kişiler sayılan Netizen’lerdir.

Disclaimer: Bu program internet kullanıcılarına temel hak kavramlarını ve internet paylaşım kültürünü farklı yönleriyle ele almaktadır. Programın amacı eğlencedir, internet araçlarının yasal ve sorumlu kullanımı, kullanıcıların kendi sorumluluğudur.

Bonus: Gabe Newell baklavayı neden ve nasıl kaçırdı?