Felçlileri Yürütecek Teknoloji Geliştirildi

In Teknoloji by Berker GüngörLeave a Comment

İsviçreli biliminsanları tarafından geliştirilen yeni bir implant, omurga hasarının etkilerini düzeltebiliyor.

İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (Swiss Federal Institute of Technology – EPFL – École Polytechnique Fédérale de Lausanne) bünyesinde çalışan uzmanlar, omurga ve sinir hasarı sonucu yatağa mahkum olan insanları yeniden ayağa kaldırabilecek bir teknoloji geliştirdiler.

Bu alanda pek çok şirket ve kurum yıllardır çalışma yapıyor. Seneler içinde sinir hasarı olan bölgelerdeki sinyal geçişini sağlayacak pek çok elektronik implant geliştirildi. Ancak bunların hepsinin ortak bir zayıflığı var; sert yapıları nedeniyle takıldıkları organda ağır doku tahribatına sebep oluyor ve hasara yol açıyorlar. EPFL bünyesinde geliştirilen implant ise esnek yapısıyla bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, bir kurdelayı andıran e-Dura adlı bu implant omurga üzerine yerleştirildiğinde sürtünme ve gerilme yaratmıyor. Platinyum, altın ve silikondan oluşan elektronik devreler sayesinde sinir sisteminin elektrik sinyallerini rahatlıkla aktaran implant, içindeki mikroskobik tüpler sayesinde çeşitli kimyasal çözeltilerin de gereken noktalara ulaşmasına imkan tanıyor.

Bu yeni implant sayesinde ağır omurga ve sinir hasarı olan vakalarda sinir sistemine destek olunabiliyor. Bu durum tabii ki hasarlı dokuları onarmıyor, ancak hastanın bedensel işlevlerini geri kazanmasına yardımcı oluyor. Felçli hastaların tekrar hareket edebilmesinin yanı sıra, sara ve Parkinson gibi hastalıklar yüzünden kaybedilen vücut işlevleri de tekrar kazanılabiliyor.

Laboratuvar hayvanlarıyla yapılan deneylerde büyük başarı gösteren bu yeni implantın yakında insan denekler üzerinde de testlerine başlanacak. Onay alıp genel kullanıma girmesine daha bir kaç yıl olan e-Dura sayesinde, en ağır hastaların bile çok daha pahalı teknolojilere ihtiyaç kalmadan yeniden ayağa kalkabileceği öngörülüyor. Aşağıda APFL tarafından konuyla ilgili yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz.