Anasayfa Makale Yazar Köşeleri Android 5.0 Güncellemesi Neden Bu Kadar Gecikti?

Android 5.0 Güncellemesi Neden Bu Kadar Gecikti?

Android 5.0 sonrası kullanıcılar telefonlarını ve tabletlerini yeni işletim sistemi sürümüne geçirmek için sabırsız. Peki üreticiler neden bu güncellemeyi bu kadar geciktirdi?

Google’ın Android 5.0 işletim sistemi üzerine güncellemeleri devam ediyor. Android 4 sürümlerinde hızlı giden güncellemelerin, Android 5 ile birlikte aniden yavaşlamasının bir sebebi var. Bütün cihaz üreticileri yeni Android 5.0’da Google’ın getirdiği köklü değişikliklere uymak zorunda.

Bu değişikliklerin temelinde tasarım yer alıyor. Üreticiler kendi arayüzleri ve uygulamaları için Android 5 tarzında yeni arayüzler tasarlamak zorunda kaldı. Bu güncellemenin getirdiği zorlukların üzerine hızla gelen Android 5.0.2 güncellemesindeki değişiklikler de eklendi. Üreticiler hem tasarımı, hem kodu büyük oranda yenilemek ve bunu farklı modellerde bulunan özelliklere uygun yapmak zorunda kaldılar.

Patent savaşları ya da üretim miktarları, farklı sebeplerle değişik ülkelerde, farklı modeller üretildi. Satış kanalında operatörlerin etkili olması sebebiyle de farklı ülkeler için, operatörlerin isteklerine uygun modeller üretildi. Hatta ülkemizde de olduğu gibi operatörler kendi markalarıyla telefon sattılar. Bu telefonlar Çin’de üretildiği ve telefon pazarı doyuma ulaştığı için maliyet kaygısı arttı ve uygun fiyatlı yongalar tercih edildi. Sonuç? Sayısız yonga ve parça çeşidi kullanan, sayısız model. Ortalık telefon modelinden geçilmiyor ve bunların pek çoğu düşük miktarlarda, belirli ülkelerle kısıtlı satışlar.

Peki bu bileşen ve model farkları neden Android 5.0 ya da yeni yazılım güncellemelerini geciktiriyor? Cevap basit: Genel tabirle sürücüleri farklı. Masaüstü bilgisayarlarda bildiğimiz ama mobil cihazlarda gözden kaçabilen, unutulabilen çok önemli bir etken. Farklı yongalar, farklı bileşenler, farklı algılayıcılar derken ortaya sayısız yazılım detayı çıkıyor.

Peki hep böyle mi olacak? Bu zorlukları sadece büyük tasarım ve kökten değişimlerde tekrar yaşayacağız. Yaşayacağız diyoruz, zira geliştiriciler güncellemeleri geciktirdikçe bekleyen biz kullanıcılar oluyoruz. Neyse ki büyük geliştiriciler ve amiral gemisi modeller için Android 5.0 bekleyişi ufak ufak sonlanıyor. Geriye en uzun süre bekleyecek ve bazen güncelleme alamayacak olan orta ve alt segment telefonlar kalıyor. Bu noktada akıllı cihaz üreticilerinin söylemedikleri ama ima ettikleri mesaj açık: Yeni telefon alın.

 

 • Yeni telefon alın, yeni telefon alın…
  Bunun gerçekten sonu yok, insanı parası ile bile mutlu ettirmiyor bu kapitalizm oyunları…

  Mesela, şimdi note4 sahiplerinin en büyük sıkıntısı, bir kaç ay içinde piyasaya çıkacak s6’dan hemen sonra, söylenti ve haberleri iyice tavana vuracak olan note5 in, 64 bit olarak gelmesi! 2300 TL para sayıp aldıkları note4, daha 1 yıl geçmeden demode kabul edilecek. Böyle geçiş dönemleri özellikle elektronik cihazları fena vurmakta. Şimdi note5 gözünüze daha mantıklı görünmüş olabilir, ama merak etmeyin, kapitalizm ona da bir kılıf bulacaktır, ve o pişmanlık hissini size de yaşatacaktır, hiç şüpheniz olmasın !!! :)

  Teknolojiyi yakından takip etmenin zararları diyelim biz buna, e o kadar olacak artık, takmayacaksınız fazla, eldeki ile mutlu olmayı öğrenmemiz lâzım. 3 sene öncesinin iyi bir telefon modelinin, şimdinin en iyi telefonlarından aslında çok da farklı olmadığının bilincinde olmamız lâzım.

  Bitler değişir, versiyonlar artar, aslolan, elektrodların içinden geçirdiğiniz 1 ve 0 ların maneviyatınıza kazandırdıklarıdıri, gerisi boş.

 • ahmet

  Ben note 4 sahibiyim. Hayatımı kolaylaştıran 32 bit uygulamalarla mutluyum. 64 bit olayının da bu mutluluğa çok bişey katacağını sanmıyorum. Çünkü 64 bit telefon olsa da, 64 bit uygulama var mı? Bu uygulamalar tamamen yerleşene kadar 4-5 yıl geçer. İkincisi, kitkat 4.4.4 kulllanıyorum. lolipop yüklemesem bile güncel uygulamalarla bu sistem en az 4-5 yıl beni mutlu eder. Bütün bunlardan dolayı son yazdıklarınıza katılıyorum. İnsan elindekiyle mutlu olmasını bilmeli. Kanaatkar olmalı. Diyeceksiniz ki o zaman niye son model telefon aldın. Cevap: 6 yıldır nokia n95 kullanmaktaydım. Suya düşüp bozulmasaydı hala kullanacaktım. Yani note 4 ilk akıllı telefonum.

 • Zaten son yazdıklarım, anlatmak istediğim şeydi, öncekiler ise zamanımızın gerçekleri :)

  Note 4 tercihi ile çok iyi iş yapmışsınız, aldığınız model zaten şu anın en iyisi, ve en az 4 yıl keyifle kullandırır kendini.

  ben de 3.5 yıldır kullandığım galaxy s2 yi halen keyifle kullanıyorum.
  gps gitti, kamera vizörü kumlandı, ama başka sorun yok!
  …yani devam :)

 • terminator

  [B]SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK BÜROSU

  16. YILLIK EMEKLİ EMNİYET MENSUBU GÜVENCESİ İLE
  ÇALIŞMLARIMIZI TÜRKİYENİN 81 VİLAYETİNDE AKTİF OLARAK SÜRDÜRMEKTEYİZ.SIRASIYLA
  YAPILAN ÇALIŞMALAR AŞŞAĞIDAKİ ANA BAŞLIKLAR ALTINDA TOPARLANMIŞ OLUP MEVCUT
  RESMİ SİTEMİZİ SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK
  YAZARAK GOOGLEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

  *EŞ TAKİBİ

  *KİŞİ TAKİBİ

  *SEVGİLİ TAKİBİ

  *TEKNİK TAKİP

  *SANAL TAKİP

  *FİZİKİ TAKİP

  *ADRES TESPİTİ

  *BOŞANMA DAVASI ÖNCESİ DELİL TOPLAMA

  *KAYIP ÇOCUK VAKASI

  *VARİYET TESPİTİ

  *MALİ ANALİZ

  *HUKUK DANIŞMANLIĞI

  *HIRSIZLIK VE DOLANDIRICILIK

  *FİZİKİ VE BİLİŞİM SUÇLARI

  SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK HİZMETLERİ

  2
  ÖZEL PROGRAMLARLA TELEFON DİNLEME VE KAYDI MÜMKÜNDÜR !!!

  [/B]

 • adad

  şu saçma yazıya birde oturup üşenmeden yazmışsınız ne diyeyim ali sende birşey biliyorsan zaten bu insanların çoğu araştırmayı sevmediğinden

 • Bence bu kadar beklemek yerine indir 5.0.1 alman romunu atın telefona mis gibi lollipop android 5.0.1 olsun :) şahsen ben s4’e yeni attım çok da iyi oldu.