Anasayfa Makale Yazar Köşeleri Google Glass Öldü, En Azından Şimdilik…

Google Glass Öldü, En Azından Şimdilik…

Giyilebilir teknolojilerin öncüsü olan Google Glass öldü. Google, Glass’ın satışını ve testini durdurdu…

Google Glass projesi kimilerini heyecanlandırmış, kimilerini kızdırmıştı. Heyecanlananlar önce bir an bile Google Glass olmadan yaşayamayacaklarını söyledi. Moda şovları düzenlendi, yepyeni internet siteleri açıldı, mevcut sitelere özel kategoriler eklendi. Google’ın kısıtlı miktarda satışa sunduğu, geliştiricilere bile 1500 dolar ile sunduğu Google Glass başlarda yeni bir ürün olduğu ve büyük vaatlerde bulunduğu için kısıtlı bir kesimde heyecan uyandırdı.

Kafasında Google Glass takılı olarak restoranlara ve dükkanlara girmeye çalışanlar ise yasaklarla karşılandı. Halk içerisinde gözünde ekran ve kamera ile gezenler negatif tepki çektiği gibi pek çok yerde bu yasal ve toplumsal tartışmalara sebep oldu. Google Glass yüzünden barda dayak yiyenler bile oldu.

Ancak tek sorun toplumsal algı değildi, genel kullanıcı kitlesinin heyecan duymaması bir yana, vadedilen uygulamalar ve kullanım alanları hiç açılmadı. Geliştiricilere yeterli destek verilmedi, ürün pratik geliştirmeden çok bir gösteri aracı olarak kullanıldı. Google Glass piyasaya yaygın bir şekilde sunulmadı ve test edenler bile heyecanları söndüğünde gözlüğü takmayı bıraktı. Hype yani heyecan söndü, Google yaktığı kıvılcımı büyütüp bir ateş haline getiremedi.

Bunun sonucu olarak da Google, Glass programında satış ve geliştiricilere açık test sürecini BBC’nin haberine göre sona erdirdi. Ancak Google ekibi mevcut grubundan alarak, ayrı bir geliştirici grubu oluşturdu. Yani Google’ın giyilebilir ve gözlük gibi takılabilir teknolojik aletler konsepti sona ermedi. Geliştirme devam edecek ve gelecekte yeni modeller gelecek. Ancak bu ne zaman olacak? İşte bu belli değil. Sony ve Toshiba gibi farklı geliştiricilerin prototipleri de adı üzerinde prototip aşamasında ve henüz bütün bu ürünler oldukça iri ve kaba yapıdalar. Hazır hale gelmeleri ne kadar zaman alacak hiç belli değil, keza daha akıllı saatlerin uygulama desteği tam anlamıyla olgunlaşmış değilken, gözlükler işin daha başında diyebiliriz.

Bir gün giyilebilir teknolojiler ve gözlükler yaygın olarak bulunacak ancak görünen o ki bu 2015 yılında gerçekleşmeyecek. Geçtiğimiz CES’te bu alanda hiç bir dikkate değer gelişme yaşanmaması da geçtiğimiz dönemde gündeme yansıyan giyilebilir teknolojiler konseptinin içinde bulunduğumuz dönem için büyük oranda gelip geçici bir heves olduğunu gösteriyor. Teknoloji ve moda konsepti maya tutmadı, anlaşıldı ki bu işler defile ile olmayacak. Peki nasıl olacak? Technopat olarak biz bu alanda gelişmelerin ancak ciddi endüstriyel ve kurumsal kullanımlar ortaya çıktığında yaşanacağına inanıyoruz.

 • Ömer Faruk Yesilay

  hayırlısı be gülüm

 • Akılsızlar

  İşin içinde başka bir şey vardır. Teknolojiyi geliştirmek öyle birden olmuyor ne yazık ki önce onun alt kalitesini üretiyorsun satıyorsun kazanıyorsun sonra biraz üstüyle aynı mantık ilerliyor. Birden 2050 yılı teknolojiyi sunup da kapitalizmi bitiremediler.

 • Bleak
 • Şakir Karaarslan

  yalnız konu için seçilen resim güzelmiş abey.. :D

 • terminator

  [B]SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK BÜROSU

  16. YILLIK EMEKLİ EMNİYET MENSUBU GÜVENCESİ İLE
  ÇALIŞMLARIMIZI TÜRKİYENİN 81 VİLAYETİNDE AKTİF OLARAK SÜRDÜRMEKTEYİZ.SIRASIYLA
  YAPILAN ÇALIŞMALAR AŞŞAĞIDAKİ ANA BAŞLIKLAR ALTINDA TOPARLANMIŞ OLUP MEVCUT
  RESMİ SİTEMİZİ SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK
  YAZARAK GOOGLEDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

  sa

  *EŞ TAKİBİ

  *KİŞİ TAKİBİ

  *SEVGİLİ TAKİBİ

  *TEKNİK TAKİP

  *SANAL TAKİP

  *FİZİKİ TAKİP

  *ADRES TESPİTİ

  *BOŞANMA DAVASI ÖNCESİ DELİL TOPLAMA

  *KAYIP ÇOCUK VAKASI

  *VARİYET TESPİTİ

  *MALİ ANALİZ

  *HUKUK DANIŞMANLIĞI

  *HIRSIZLIK VE DOLANDIRICILIK

  *FİZİKİ VE BİLİŞİM SUÇLARI

  SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK HİZMETLERİ

  ÖZEL PROGRAMLARLA TELEFON DİNLEME VE KAYDI MÜMKÜNDÜR !!!

  [/B]

 • Pingback: Google, Glass Projesini Diriltecek - Technopat()

 • Pingback: Google, Glass Projesinin İzlerini Sosyal Medyadan Siliyor - Technopat()

 • Ahmet Kalifi

  Insanların özel hayatını tehdit etmediği sürece, bu uygulamalar hayatımızı kolaylaştırır da. Fayda-maliyet analizini iyi yapmak gerekir.