Anasayfa Haber Google’dan SpaceX’e 1 Milyar Dolar!

Google’dan SpaceX’e 1 Milyar Dolar!

Elon Musk’ın yörüngeye uydu ağı kurma projesine Google’ın da büyük yatırım yapacağı söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerce Virgin Galactic ve Qualcomm tarafından geliştirilen, uydu ağı üzerinden küresel ucuz internet sağlama projesinin haberini vermiştik. Ancak bu fikir çok da orijinal değil, çünkü SpaceX firmasının sahibi Elon Musk’ın da benzer bir projesi olduğu biliniyor.

Yeni gelen bir habere göre, SpaceX tarafından gerçekleştirilecek olan bu uydu ağı projesine Google’ın da çok ciddi bir yatırım yapacağı söyleniyor. Google zaten Project Loon bünyesinde yüksek irtifa balonları kullanarak uzak kırsal bölgelere internet götürmeyi amaçlıyor.

Ancak yüzlerce mikro-uydudan kurulacak bir internet ağı çok daha güçlü ve güvenilir olacaktır. Google’ın bunun farkında olduğu, bu yüzden de Musk’ın projesine 1 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlandığı fısıldanıyor. Böyle büyük bir projede yer almak, şüphesiz Google’ın internet üzerindeki prestijine büyük katkıda bulunacaktır.

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...