Anasayfa Haber Microsoft Cihazları Işıkla Şarj Edecek

Microsoft Cihazları Işıkla Şarj Edecek

Kablosuz şarj teknolojilerine alternatif olarak geliştirilen bir yöntem, cihazların ışıkla uzaktan şarjını sağlayacak.

Microsoft’un Çin’de kurduğu araştırma merkezindeki uzmanlar tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji, mobil cihazların kablosuz şarjı için alternatif bir yöntem haline gelebilir. Kablosuz şarj sistemlerindeki pek çok sorunu ortadan kaldırmayı vaat eden bu yöntemde, görülebilir ışık başrol oyuncusu olacak.

AutoCharge adı verilen bu teknoloji, Microsoft’un Çin’in başkenti Beijing’de kurduğu araştırma merkezinde çalışan Yunxin Liu, Zhen Qin ve Chunshui Zhao adlı üç uzman tarafından geliştiriliyor. Halen kullanılan kablosuz şarj teknolojilerinde enerji aktarımı için yüksek frekanslı elektro-manyetik dalgalar kullanılıyor.

Ancak radyo haberleşmesinde kullanılandan çok daha yüksek frekansların seçilmesi gerekiyor. Bunun da uzun vadede insan bünyesine zararlı etkileri olabiliyor. Bu yüzden kablosuz şarj için düşük güç kullanılıyor, fakat bu kez de etkili şarj menzili santimetrelerle ölçülecek kadar kısalıyor.

Microsoft ekibi tarafından geliştirilen sistemde ise görülebilir ışık frekansında yayın yapılıyor. Normalde insan tasarımı beyaz ışık kaynaklarının insan bünyesine bir yan etkisi pek yok. Ancak güneş ışığının aksine bu kaynaklar çok fazla enerji de aktaramıyor. Ne var ki bu ışığı tüm ortama yaymak yerine dar bir alana odaklayarak daha yoğun enerji aktarımı mümkün olabiliyor.

Çinli ekibin kurduğu sistem bir odanın tavanına yerleştiriliyor. Sistemde bulunan kamera odanın içindeki şarj edilecek cihazı buluyor ve tanımlıyor. Ardından da yüksek güçlü ışık huzmesi doğrudan cihazın üzerine odaklanarak, üzerinde bulunan foto-hücreler sayesinde şarj edilmesi sağlanıyor. Sistemde kullanılan yüksek verimli LED ışık kaynakları sayesinde kısa sürede yüksek enerji aktarımı sağlanabiliyor.

Bu sistemin insan sağlığına herhangi bir zararı yok. Doğrudan cihaza odaklı çalıştığı için enerji aktarım verimi de hayli yüksek. İşin güzel yanı, yeni geliştirilen foto-elektrik özellikli boyalar sayesinde, herhangi bir cihazı ayrıca foto-hücre yerleştirmeden de ışıkla şarj edilebilir olarak tasarlamak gayet mümkün. Microsoft’un bu teknolojiyi daha da geliştireceği ve ileride tablet, telefon, dizüstü bilgisayar gibi cihazlarda kullanacağı tahmin ediliyor. Ama bunun gerçekleşmesi yıllar alabilir.