Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #36 – iPhone, iPod ve Steve Jobs

Kafa Ayarı #36 – iPhone, iPod ve Steve Jobs

Steve Jobs ile asansörde karşılaşanların başına neler geldi? iPhone’un günümüzdeki başarısına, iPod’un doğuşuna, Apple’ın geçmişine dönüyoruz…

Apple üç ayda 74.5 milyon iPhone sattı. Ayda 28.83 milyon, günde 827.777, saatte 34490, dakikada 574 ve saniyede 9.58 satış yeni bir rekor oldu. Bu bölümün süresi olan 34 dakika 8 saniye boyunca dünyada 19619 iPhone satıldı.

Peki Apple bu hale nasıl geldi? Steve Jobs’ın Apple’a döndüğü zaman yaptıklarını, yenilediği ve durdurduğu ürünleri, iPod çılgınlığını konuşuyoruz. Zira Apple’ın Tim Cook döneminde yeni iPhone 6 ile yakaladığı başarının benzeri iPod döneminde görülmüştü. Sadece iPhone ve iPod değil elbette Newton, iMac ve diğer Apple ürünlerinden de bahsediyoruz. Teknoloji ve moda konseptinin dikkat çektiği 2000’lerin başına ve ortalarına dönüyoruz.

Sıcak bir içecek eşliğinde iyi seyirler dileriz…

Dipnot: Asansör konusu ise hala kesin olarak doğrulanmış değil ama kuvvetle muhtemel.

Disclaimer: Kafa Ayarı tamamen muhabbet amaçlı bir programdır. Bu programın hazırlanmasında herhangi bir Apple ürünü kullanılmamış, telefonlar program bitiminde sessiz moddan çıkartılmıştır. Biz o zamanlar iPod değil Walkman kullanıyorduk.

iPhone ile anlatacaklarımız doğal olarak bitmedi, yeni bir programa kadar 1 saat 15 dakika 24 saniyelik iPhone 6 incelememizi izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Muhammet Gökçe

  24bin aboneden 93bin aboeye ulaşmışsınız birkaç ayda o dikkatimi çekti

 • Biz çalışmaya devam ediyoruz sitemiz ve kanallarımız da okurlarımızın, izleyicilerimizin desteğiyle büyüyor :) Teşekkürler.

 • Cihan

  Kamera önünde çok başarılısınız video larınız hiç sıkılmadan bir solukta izleniyo.Sizi tebrik ediyorum ve devamını bekliyorum birde merak ettiğim bir nokta var yaşlarınız kaç kestiremedim bir türlü :D

 • Hakan Seven

  Abi bi de microsoft ile ilgili geçmişten günümüze bir şeyler yapsanız tadından yenmez :) Ama en azından 1 saat olmalı :)

 • culuk

  artık ben ali güngör ben recep baltaş kısımlarını altta bir yazı şeklinde falan gösterseniz daha hoş olur gibi.

 • İsmail Özkan

  Abi bardaklarınızdan satıyormusunuz?

 • Akılsızlar

  Siteye girerken ” Giriş İçin Tıklayın ” uyarısını kaldırırsanız iyi olur. Çoğu kişi siteden uzaklaşabilir haberiniz olsun. Hiç hoş olmamış.

 • ümit

  Ali hocam abiniz ile sohbetlerinizi özledim,neden bana bu acıyı çektiriyorsunuz ?

 • Kerem Yaşar

  Project ara bence en popüler cihaz olacak yakında. Apple hisseleri düşecek. Bu sene Project ara çıkarsa 4 yıl boyunca telefon pazarında duraksama olacak. 4 yıl sonra Apple Transparan telefon ile gelip gelecek budur derse işte o zaman toplar. O zaman cult of Apple diyebiliriz gerçektende.

 • Umut Veren

  Kafa Ayari nerde dedim bugün baktim beyaz kulaklik tasiyan siyah kadin ve altinda #Kafa Ayari :) …

  Apple Ürünleri oldu olasi ilgimi cekmemistir nedense ama ipod kullanmisligim var .
  Lisans konulari canimi daraltan bir diyer nokta lakin Böyle popüler olmasinin sebebi verdikler hizmet diye düsünüyorum. Özentilik benden irak…

  Kafa ayari icin Tessekürler

 • Hakan b.

  apple, zengin bebelere balon satan pazarlama ustası bir şirket. kullanıcı kitlesi apple ibok yapsa ağzını açıp koşacak özenti avanaklardan oluşuyor. bu kadar reklama gerek yok

 • Hakan b.

  ilk defa bir kafa ayarı bölümünü beğenmedim. hatta recep baltaş’ın gülüşü bile ilk defa itici geldi.

 • Recep_Baltas

  Yakında kaldıracağız.

 • lazeran

  120gb 1000 şarkı çok az o kısmını bence yanlış hatırlıyorsunuz

 • Ali

  Homofobi kötü bir şeydir Recep bey.

 • Süleyman

  Çok klişe şeyler konuşulmuş bu bölümde herkesin bildiği şeyler ayrıca şu apple’dan tiksinti geldi artık çok fazla abartılıyor. hayatımda kullandığım en kötü telefon iphone 2 idi, kullandığım en berbat telefondu. şu saatten sonra çok samimi olarak söylüyorum bedava iphone verseler elimi sürmem. o kadar ki nefret ettiğim bir marka. (Silikon Vadisinin Korsanları filminde de anlatılıyor bunlar microsoft-apple çekişmesi vs. )

 • nicemice

  ben olsam windwos phone 8.1 işletim sistemini kullanırdım ama note gibi iyi bir modeli yok. yazılım olarak arada fazla bürokrasi yok. ayrıca visual studioda vede webten uygulama geliştirmesi inanılmaz kolay. androidte 2gb ram zor yetiyor ama windos phonede gördüğüm kadarıyla 1-1.5 gb ramden yukarı çıkmadılar ve anlaşılan yetiyor. Iphonedeyi hiç kullanmadım ama uygulama geliştirmesi biraz sıkıntı. object-c ile yazılıyor ve bunun için xcode programı lazım ve yine mac almak sanırsam lazım çünkü sanırdam windowsta veya linuxta çalışmıyor bu dilin compileri. keşke daha kolay bir yolu olasada orayada bişeyler yapabilsek. windowsta vistaya gelen xaml dili gibi bişey yada kendi framenetworke ben rastlamadım. android veya windows phone için akıl almaz araçlar var. sanki uygulamayı ben değil karşımdaki bir insan yapıyor dediğim oluyor. tab, bilmediğim,yanlış söylediğim şeyler varsa kusuruma bakmayın. demekki daha ulaşamadım oraya.

 • AtakanErmisKZ

  2016 yılında hala izleyenler??