Drone Lisansı Uygulaması ABD’de Başladı

In Haber, İş by Ali Güngör10 Comments

Amerika’da Drone uçurmak için lisans alma uygulaması başladı. Ancak lisanssız kullanım imkanı da belirli şartlarla devam ediyor…

ABD’de Drone kullanıcıları kişisel eğlence amaçlı olarak serbest, ancak ticari kullanım için lisans gerektiriyor. Daha önce Beyaz Saray’ın bahçesine düşen ya da riski doğuran Drone uçuşları yüzünden yasal düzenlemelerin önemi gündeme gelmişti. Ülkemizde de geçtiğimiz günlerde izinsiz Drone çekimlerinin havalimanı çevresinde uçuş güvenliğini ihlal etmesi dikkat çekmiş ve konuşulmuştu.

Amerikan Federal Havacılık Kurumu da öncelikli olarak televizyon stüdyoları ve kurumsal çekim yapan firmalar için lisans dağıtıyor. Ticari Drone pilotlarının en azından FAA (Federal Aviation Administration) Özel Pilot sertifikası ve güncel bir sağlık durum belgesi olması gerekiyor. Ayrıca Drone’un uçuş sırasında görüş mesafesinde kalması şartı mevcut. Bununla da kalmıyor, pilotun yanında bir de yardımcı gözlemci olması yani Drone uçuşunun en az iki kişi tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bu düzenlemeler ile 342 firmanın lisans başvurusu yaptığı, incelemelerin ardından bunların tek tek onaylanmaya başladığı belirtiliyor. Özellikle de popüler Super Bowl yani şampiyonluk maçı esnasında izinsiz çekim yapmaya çalışanları hapis cezası bekliyor. FAA bu konuda özellikle 30 deniz mili sınır belirleyerek, stadyumda kazaları engellemek için yasak getirdi.

Elbette her ülke kuralları koymak ve uygulamak konusunda ABD kadar hızlı davranmıyor. Ancak Drone üreticileri bu açığı kapatmak için uğraşıyor ve yasal engellerle karşılaşmamak için GPS temelli güvenli önlemleri alıyor. Yeni önlemlerin arasında kritik bölgeleri GPS’ten tanımlayarak Drone’ların buralardan uzak durmasını sağlamak da yer alıyor. Bir ihtimal gelecekte ülkemizde de bu tür uçuş bölgesi kısıtlamalarının Drone’lara programlanması sayesinde uçuş güvenliği için daha iyi önlemler alınabilir.