Apple Parayı Güneşe Yatırıyor

In Haber by Berker Güngör8 Comments

Apple büyük bir yatırım yaparak çok güçlü bir güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyor.

Facebook ve Google gibi şirketlerin yüksek enerji ihtiyacını hem ucuza, hem de çevre dostu bir yöntemle çözme girişimleri olduğu iyi biliniyor. Pek çok benzer şirketin alternatif enerji kaynaklarından faydalanmak için yatırım ve projeleri var. Ve şimdi bu şirketlerin arasına Apple da katılacak.

Parasal açıdan pek sıkıntısı olmayan Apple, First Solar adlı şirketle anlaşarak Amerika’daki en büyük özel güneş enerjisi santrallerinden birini kurmaya girişmiş. Bizzat CEO Tim Cook tarafından yapılan açıklama, şirketin bu iş için 850 milyon dolar yatırım yapacağını ortaya koydu.

First Solar ile ortaklaşa kurulacak olan güneş enerjisi santrali, Kuzey Kaliforniya’daki Monterey bölgesine yerleştirilecek. Burada yaklaşık 13,000 hektarlık bir alanı işgal edecek olan santral, 300 MegaWatt gücüne yakın bir enerji üretim potansiyeline sahip olacak.

Apple bu enerjinin yaklaşık 130 MW kadarını bölgedeki binalarının enerji ihtiyacını karşılamak için kullanacak. Kalanı ise bölgeye elektrik dağıtımı yapan Pacific Gas & Energy şirketine satılacak. Apple bu sayede kendi ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamakla yetinmeyip, bir de üzerine para kazanarak yatırımını amorti edecek. Ayrıca çevre dostu enerji üretimi nedeniyle kazanacağı karbon indirimi kredileri de, şirketin başka bölgelerdeki yatırımlarına katkı için kullanılacak.