Anasayfa Haber ASUS’tan Mini GTX960 Geliyor

ASUS’tan Mini GTX960 Geliyor

Asus çok yakında Nvidia GTX960 ekran kartının mini-PC’ler için geliştirilmiş yeni bir modelini satışa çıkaracak.

Dünya genelinde mini-PC olarak adlandırılan küçük ebatlı bilgisayarlara olan ilgi gittikçe artıyor. Bu kasalar masaüstü bileşenlerin çok daha az yer kaplayan bir konfigürasyonda kullanımına izin veriyor. Ancak ekran kartlarının boyutları bu tür kasaları kullanmak isteyenler için sorun oluyor.

Asus bunu gördüğü için çok daha derli toplu bir ekran kartı modeli üretmeye karar vermiş. Şirket bunun için Nvidia’nın yeni GTX960 ekran kartını almış ve neredeyse yarı boyutlarına indirmiş. Bu yeni model “Mini Series” adı altında piyasaya çıkacak. Şirketin “seri” adını kullanması, ileride daha güçlü versiyonların da çıkabileceği anlamına geliyor olabilir.

GTX960’ın mini versiyonu güç ve teknoloji açısından standart modelden aşağı kalmayacak gibi görünüyor. İşlemci fabrikadan 1253MHz hızına ayarlanmış olarak geliyor. Yine standart modelde olduğu gibi 2 GB DDR5 RAM mevcut. Kartın üzerinde DVI-I, HDMI ve üç adet DisplayPort 1.2 çıkışı bulunuyor. Soğutma ise Asus’un “Super Alloy Power” adını verdiği teknolojiyle donatılmış ve söylendiğine göre standart karta oranla % 20 daha sessiz ve serin çalışıyor.

Kartın fiyatı ve ne zaman satışa çıkacağı henüz belli değil. Ülkemize gelip gelmeyeceği konusu da ancak önümüzdeki günlerde açığa çıkacak. Ancak bu türden kompakt ekran kartlarının yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. MSI firmasının da bu türden bir mini-GTX970 modelinin bulunduğu biliniyor. Büyük kasalarla boğuşmaktan sıkılan kullanıcılara bu kartlar şüphesiz ilaç gibi gelecektir.