AMD Bir Kaveri Daha Çıkarıyor

In Haber by Berker Güngör2 Comments

AMD’nin Kaveri ailesine yeni bir model daha ekleniyor, ancak beklenen Kaveri Refresh serisinin çıkmasına daha var.

AMD’nin Kaveri APU’larına yeni bir model daha ekleniyor. 20 Şubat tarihinde resmen pazara sunulacak olan bu yeni APU, özellikle düşük bütçeli bir işlemci arayan hız aşırtma meraklılarını hedef alıyor. AMD A8-7650K adıyla çıkacak olan yeni işlemcinin özellikleri de buna göre.

Bu işlemci çiftli gruplar halinde çalışan dört çekirdeğe sahip olacak ve 3.30 GHz ila 3.90 GHz arasında hızlarda çalışacak. Üzerinde Radeon R7 grafik yongası bulunan işlemcinin en önemli özelliği ise çarpan kilidinin açık olarak gelmesi. 95 Watt güç çeken işlemci, FM2+ soketli anakartlarla uyumlu olarak tasarlanmış.

20 Şubat itibariyle resmen satışa çıkacak olan işlemcinin ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Fiyatının ise çoğu ülkede 100 dolar civarında olması bekleniyor. AMD bu işlemciyi üretimden kaldırdığı A8-7700K modelinin yerine piyasaya sürüyor. Ancak yeni işlemcinin eskisinden biraz daha yavaş olduğu da bir gerçek. Öte yandan yeni nesil Kaveri Refresh ve Godavari daha hızlı olacaklar, ancak yıl sonuna doğru piyasaya çıkmaları bekleniyor.