Microsoft Xbox One’ı Herkese Açıyor!

In Haber by Berker Güngör5 Comments

Microsoft’un Windows 10 uygulamalarını Xbox One oyun konsoluna nasıl getireceğinin cevabı ortaya çıktı.

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 piyasaya çıktığında, bir nevi Tek Yüzük gibi iş görecek. Tüm cihazları bir araya getirecek, aynı uygulamaların tüm cihazlarda çalışmasına imkan verecek. En azından şirketin iddiası ve kullanıcıların beklentisi bu yönde. Tabii bir de bunun nasıl olacağı merak konusu.

Microsoft’un iddiası, Windows 10 uygulamalarının Xbox One konsolunda da çalışacağı yönündeydi. Tabii çoğu kullanıcı bunun nasıl mümkün olacağını merak ediyordu, fakat geçtiğimiz günlerde bunun da cevabı verildi. Microsoft’un Windows 10 uygulamalarını Xbox One’a getirmek için uygulayacağı yöntem çok basit; şirket isteyen herkesin kolayca konsoluna yazılım geliştirmesini sağlayacak adımlar atacak.

Önümüzdeki Nisan ayında düzenlenecek olan Microsoft Build konferansında bu yeni çalışmanın tüm detayları ve koşulları açıklanacak. Ardından da bir SDK (Software Developer Kit – Yazılım Geliştirme Paketi) yayınlanacak. Ayrıca şirket uygulama geliştirmek isteyen kullanıcıların, standart Xbox One konsollarını bu iş için kullanmalarını da sağlayacak. Normalde yazılım geliştirme ve Beta testi için özel bir konsol versiyonu kullanılması gerekir, eskiden beri yöntem budur. Ancak standart konsolların da bu iş için kullanılabilmesi, geliştirme ve test maliyetlerini hayli düşürecek.

Microsoft buna ek olarak Windows 10 ve Xbox One için uyguladığı yazılım test ve onaylama politikalarını da tamamen elde geçiriyor. Böylece uygulama geliştirenlerin uygulama pazarında yer bulmaları çok daha kolay ve hızlı gerçekleşecek. Ayrıca şirketin Xbox One konsolunda çok daha fazla uygulama çeşidini mümkün kılmak için konsolun çalışma yönteminde de değişiklikler yapacağı söyleniyor. Mesela kullanıcının aynı anda birden fazla uygulama çalıştırmasına izin verilecek. Böylece oyun oynarken bir yandan da arka planda Spotify üzerinden müzik dinlemek mümkün olacak.