Anasayfa Haber Sony Akıllı Gözlük Geliştiriyor

Sony Akıllı Gözlük Geliştiriyor

Sony'den akıllı gözlük
Sony'den akıllı gözlük

Google’ın akıllı gözlükteki geri adımı üzerine Sony, kendi akıllı gözlüğü ile pazara girmeye hazırlanıyor.

Google’ın akıllı gözlüğü Google Glass’ın kaderini daha önceki haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Google’dan açılan boşluğa şimdi Sony gözünü dikmiş durumda. Sony’nin geliştirdiği akıllı gözlük Android uyumlu, düşük çözünürlüklü görsel ve metin gösterebilen bir model olacak.

Gözlük üzerinde kamera da yer alıyor, ağırlığı 77 gram olan gözlüğün Wi-Fi ve Bluettoth bağlantısı sunduğu, bitmiş ürünü pazara 2016 yılında süreceği belirtiliyor. Geliştirici sürümünün 2016’nın Mart ayında 840 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulması planlanıyor. Google Glass’ın geliştirici sürümünün fiyatı 1500 dolardı, Sony ise neredeyse yarı fiyatına satış yapacak. Elbette geliştirici sürümü, ekosistemin ileride sahip olacağı yazılım desteğini ve çapı belirleyici bir önem taşıyacak. Bu yüzden son ürünün fiyatını direkt geliştirici sürümü üzerinden tahmin etmek oldukça zor.

Sony’nin akıllı gözlüğü ile ilgili en ilginç nokta bu gözlüğün kablolu bir kontrolcüye sahip olacağının belirtilmesi. Mikrofon ve diğer parçalar bu kontrolcünün üzerinde yer alacak. GPS bilgisini akıllı telefondan alacak cihaz, bu özelliğe bakarak diyebiliriz ki diğer akıllı cihazlarla iletişim kurarak çalışacak. Sony’nin kendi televizyon, cep telefonu ve PlayStation oyun konsolu gibi elektronik ürünleriyle bağlantılı özellikler geliştirmesi mümkün.

Ancak son tüketici elektroniği alanında akıllı gözlüklerin ne işe yarayacağı sorusu halen geçerli. Bu yüzden eğlenceden önce işe yarar, kurumsal alanda kullanılabilir özelliklerin geliştirilmesi gerekiyor. Elbette Sony akıllı gözlük alanında çalışan tek firma değil, Microsoft ve diğer şirketlerin de ürün geliştirme çabaları sürüyor. Bakalım Sony ve Microsoft, Google’ın geri adım attığı alanda neler yapacak. Giyilebilir teknolojiler alanında firmaları pek çok zorluk bekliyor.