Anasayfa Haber Apple Otomobiller 2020’de Yollarda!

Apple Otomobiller 2020’de Yollarda!

Apple’ın otomotiv sektörüne hızlı bir giriş yapmaya niyetli olduğuna dair söylentiler gittikçe güçleniyor.

Merhum Steve Jobs’ın aklında Apple markasının geleceğine dair pek çok plan olduğu biliniyor. Bunlardan bir tanesi de otomotiv sektörüne girmekti. Jobs, özellikle Amerikan otomotiv sektörünün durağan ve teknolojiden uzak bir hale geldiğini düşünüyor, Apple’ın bunu değiştirebileceğini savunuyordu. Ne var ki planlarını gerçekleştirmek için pek fazla zamanı olmadı.

Bir süredir etrafta dolaşan söylentilere bakılırsa, Apple bu planları rafa kaldırmış değil. Bloomberg kaynaklı yeni bir habere göre, Apple yönetimine yakın olan kişilerden alınan bilgiler bu planların gayet ciddi olduğunu gösteriyor. Bu habere göre Apple, 2020 yılında kendi markasını taşıyan elektrikli bir otomobili pazara sürme hedefini kovalıyor.

Apple’ın otomotiv gibi son derece geniş ve karmaşık bir alanda pek fazla tecrübeye sahip olmadığı bir gerçek. Ne var ki şirketin bir süredir piyasadan yetenek avladığı da sır değil. Hatta bir batarya firması üst seviye mühendislerini transfer ettiği için Apple’a dava açmaya hazırlanıyor. Apple’ın özellikle son bir yılda otomotiv alanında isim yapmış mühendis ve tasarımcıları yoğun biçimde saflarına kattığı artık açıkça biliniyor.

Bu kadar büyük bir yetenek avına rağmen şirketin önümüzdeki beş yıl içinde bir otomobili sıfırdan üretime hazır hale getirebilmesi, çoğu uzmana göre hayli cüretkâr bir girişim. Otomotiv tasarımı konusu pek çok kanuni mecburiyeti olan, güvenlik açısından çoğu endüstriden daha fazla aşılacak engel çıkaran bir alan. Ayrıca bu sektörde rekabet çok fazla ve çok daha köklü, ayrıca kâr marjları çok daha dar. Apple’ın tüm bu zorlukları nasıl aşmayı planladığı ise herkes tarafından merak ediliyor.