Samsung Unpacked 2015

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge Teknik Özellikler

In Haber, Makale by Ali Güngör11 Comments

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge akıllı telefonlarını tanıttı. Resmi çıkış tarihi ve teknik özellikleri açıklanan yeni Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modelleri tasarım olarak şaşırtmadı…

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge akıllı cep telefonlarını kendi etkinliği olan UnPacked ile tanıttı. Yeni Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modelleri metal gövdeye ve yeni nesil bileşenlere sahip. Galaxy Alpha ve Note 4 gibi modellerden sonra Samsung’un da trend olan metal kasaya daha fazla direnemeyip, yıllardır savunduğu plastik kasadan vazgeçeceği belli olmuştu. Metal kasa ile birlikte çıkartılabilir batarya ve microSD bellek kartı takma imkanına veda ediyoruz. Tasarım açısından yeni S6 ailesi S5’in bazı çizgilerini takip ediyor ve Note 4 ve Note 4 Edge ikilisi gibi biri düz, diğeri kavisli kenarlara sahip modeller olarak ortaya çıkıyor.

Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung Galaxy S6 Edge

Galaxy S6’nın teknik özelliklerine baktığımızda yeni nesil 14 nanometre üretim teknolojisine ve 64 bit mimariye sahip Exynos 7 Octa yonga seti kullandığını görüyoruz. 2.1 GHz frekansında çalışan 4 Adet Cortex A57 ve 1.5 GHz frekansında çalışan 4 adet Cortex A53 işlemci çekirdeğine sahip. 3 GB LPDDR4 RAM kullanılıyor, depolama olarak ise 32 GB, 64 GB ve 128 GB kapasiteye sahip üç farklı Galaxy S6 modeli satışa sunulacak. Yeni nesil işlemci Qualcomm’un yeni Snapdragon 810 modelinin rakibi.

Ana kamerası 16 megapiksel, optik görüntü sabitleme teknolojisine ve f1.9 diyafram değerine sahip. Bu kameranın daha fazla ışık alabilmesi demek. Gerçek zamanlı HDR, yani High Dynamic Range ise farklı ışık koşullarında dengeli fotoğraflar demek. Elbette ne kadar verimli çalışacağını testler gösterecek.

 

Super AMOLED panel kullanılan ekran 5.1 inç boyutunda ve 2560×1440 piksel ile WQHD çözünürlüğe sahip. 6.8 mm kalınlığında olan telefonun ağırlığı ise 138 gram. Çerçeve incelerek telefona çok daha zarif bir görünüm veriyor.

Samsung Galaxy S6

Samsung Galaxy S6

Dikkat çeken özellikler yeni daha hızlı şarj imkanı ve dahili kablosuz şarj oluyor. 10 dakikalık şarj ile 4 saat kullanım süresi vadediliyor. Belleklerin LPDDR4, işlemcinin ise 14 nanometre olması güç tüketimini düşürecek özellikler. WQHD ekran çözünürlüğü ise arttıracak bir özellik. 2550 mAh bataryanın ne kadar dayanacağını test edip göreceğiz. Samsung bir önceki modeli olan Galaxy S5’te 2800 mAh batarya sunuyordu.

Telefonun metal alaşımının sıradan metal kasalara göre daha dayanıklı olduğu, ekranın ise Gorilla Glass 4 ile korunduğu açıklandı. Bu iki özellik de dayanıklılık açısından çok önemli. Gorilla Glass markası sağlamlık açısından her yeni nesilde kendisini kanıtlamış durumda. Metal alaşımın ise detayları henüz net değil.

Samsung-Galaxy-S6-4

Samsung Galaxy S6 resmen 10 Nisan’da dünya çapında satışa sunulacak. Fiyatı kesin olarak açıklanmamasına karşın depolama kapasitesi en düşük modelin bile 2500 TL civarında bir fiyat ile piyasaya çıkması sızıntılara göre muhtemel görünüyor. Daha önce tasarım ile ilgili bütün detaylar da adım adım sızmıştı, LPDDR4 bellekler ve 14 nanometre teknolojisi duyurulmuştu. Bu açıdan Galaxy S6 lansmanında ortaya çıkan resmi detayların şaşırtıcı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Samsung’un hedefinde elbette Apple var, Barselona’daki etkinlikte Samsung yetkililerinin yeni Galaxy S6’yı her sunumun her adımında Apple iPhone 6 ile karşılaştırması ve Samsung’un mobil ödeme çözümünün, Apple Pay’den sonra Samsung Pay olarak adlandırılması bunu açıkça gösteriyor.

Galaxy S6 Edge modelinin Galaxy S6 ile farklarına baktığımızda 6.8 değil 7 mm, 138 gram değil 132 gram olduğunu görüyoruz. Kenar kısmında bildirim sunabilen Galaxy S6 Edge modeli temel olarak estetik ve ergonomik farklar sunsa da teknik özellikler açısından Galaxy S6 ile aynı telefon.

Bütün telefonlarda beyaz, siyah, altın sarısı renk seçenekleri olacak, mavi renk Galaxy S6’ya özel, yeşil renk ise Galaxy S6 Edge’e özel olacak.

Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung Galaxy S6 Edge