Anasayfa Haber Unreal Engine 4 Artık Ücretsiz!

Unreal Engine 4 Artık Ücretsiz!

Popüler oyun geliştirme motoru Unreal Engine 4, tüm özellikleriyle ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuldu.

Unreal Engine 4 son yılların en dikkat çeken oyun motorlarından biri. Gelişmiş özellikleri sayesinde pek çok geliştiricinin gözdesi olan UE4, geçtiğimiz yıl aylık 19 dolar ücretli bir abonelik sistemi başlatmıştı. Oyun motorunun üreticisi Epic müjdeli haberi ise bugün verdi. Unreal Engine 4 artık tamamen ücretsiz ve bundan sonra çıkacak olan tüm güncellemeler de ücretsiz olarak sunulacak.

Geliştiricileri artık Unreal Engine 4’ü ücretsiz olarak indirebilecek ve gelecekteki bütün güncellemeleri ücretsiz bir şekilde alabilecek. Epic yetkilisi Tim Sweeney, ücretsiz Unreal Engine 4’ün oyun geliştirmeden mimari çalışmalara, VR teknolojilerinden animasyon sanatına kadar geniş bir çapta kullanılabileceğini belirtti. UE4 oyun motoru 4.1 sürümü itibariyle Xbox One, PS4 ve Linux desteğine de sahip, yani bu sistemler için de oyun yapmakta kullanılabilir.

Unreal Engine 4 her ne kadar ücretsiz kullanıma sunulsa da, bu motorla geliştirilen oyunları piyasaya sürmek için belirli bir ücret ödemek gerekiyor. UE4 motoru kullanılarak yapılan bir oyunun 3 aylık geliri 3,000 doları geçerse, her mali çeyrekte elde edilen brüt gelirin %5’i Epic’e telif hakkı olarak ödenecek.

Sweeney, Unreal Engine 4’e para ödeyerek sahip olan geliştiricileri de unutmadıklarını belirtti. Sweeney’in açıklamalarına göre Unreal Engine 4’e abone olmuş her kullanıcıya, Unreal Engine Store’da kullanılmak üzere 30 dolarlık hediye çeki verilecek.