Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #41 – Oyun Motorları ve Su Tesisatı

Kafa Ayarı #41 – Oyun Motorları ve Su Tesisatı

Kafa Ayarı #41 - Oyun Motorları ve Su Tesisatı
Kafa Ayarı #41 - Oyun Motorları ve Su Tesisatı

Nasıl oyun yapılır? Yeni Kafa Ayarı’nda oyun motorlarını konuşuyoruz. Oyun geliştirmek için kullanabileceğiniz en önemli oyun motorları ücretsiz hale geldi. Peki hangisini seçmeli?

Valve yeni Source 2 oyun motorunu duyururken Unity5 ve Unreal Engine ücretsiz olarak geliştiricilere yolu açtı. Elbette önemli noktalar ve geliştirmenin ötesinde oyun satmaya başladığınızda karşınıza çıkacak masraflara hazır olun.

Steam platformunu geliştiren Valve’in Source oyun motorundan bahsetmeden olmaz. Half Life modu olarak geliştirilen ve sık sık örnek verdiğimiz Counter-Strike daha sonra Source motoruyla yeniden yapılmıştı. Yani mod ve içerik ağırlıklı bir ünü var. Yeni Source 2’de de bunu sürdürecek. Hammer gibi eskiyen editör arayüzleri de yenilenecek.

Su tesisatı konusuna gelince, aslında bu yazılım ve donanım sorunlarını anlama konusunda bizce en iyi örneklerden bir tanesi. Basit görünen bir sorunu çözmeye çalışırken altyapıdaki bütün sorunlar önünüze seriliyor.

Peki oyun geliştirmeye başlamak isteyenler için kullanılabilecek, ücretsiz, gelişmiş özelliklere, eğitim materyaline sahip ve geleceği olan diğer oyun motorları neler? Unity5 ve Unreal Engine’ın özelliklerinden bahsediyoruz.

Ancak sadece oyun motorlarından bahsetmek yetmez, programlama dillerinden, bunları öğrenmekten ve getirilerinden de biraz konuşuyoruz. Sözün özü oyun nasıl yapılır diyorsanız, bu konuyu merak ediyorsanız keşfetmeniz gereken dünyanın sularında bir vapur turu yapıyoruz.

Yine oyun geliştirmeyle ilgili olarak AMD’nin Mantle teknolojisi, DirectX ve Vulkan API’lerinden de bahsetmeden geçmiyoruz. Zira hem API’lerde, hem oyun motorlarının ücretsiz olmasında ortak bir nokta var: Geliştirici lazım! Daha çok üretici yetişmesi gerekiyor. Khronos Group, OpenGL ve DirectX konusu da kısaca bu Kafa Ayarı’nda bahsettiğimiz konular arasında.

Farklı platformlara eş zamanlı uygulama ve oyun geliştirmenin önünü açan bu yenilikler aslında oyunlardan çok daha fazlasını hedefliyor.

Çayınızla, kahvenizle sıcak sıcak iyi seyirler diliyoruz…

Not: Unity5 ve Unreal Engine haricinde sayısız seçeneğiniz olduğunu hatırlatalım, biz son dönemin en popüler oyun motorlarının temel özelliklerinden bahsettik ancak geliştirme dünyası çok daha engin.

Disclaimer: Bu Kafa Ayarı’nın hazırlanmasında hiç bir tesisata zarar verilmemiş, boru patlatılmamış, komşuya su basmasına sebep olunmamıştır.

 • Umut Veren

  Teşşekürler yeni kafa ayarı için
  ah bu ingilizçe yok mu :D kahrolsun parasal verbs cümleçikleri :D .

  Unity ve Unreal Engin’e bençede en tercih edilen motorlar olaçak .

 • tuser

  benim unity maceram 3 saat sürmüştü :

 • Yunus Emre Yalçın

  Benim de 3 saat egitimi saymazsak 5-6 dakikadır. :(

 • Kemal Çağlar

  Kafam epey karıştı. Geliştirme işine girince birçok terimde beraberinde geliyor. :))

 • Yasin Karaçivi

  market place işi kafama iyi ayar verdi aslında.. yani ben yapbozun bir parçasını yapayım, başkası başka parçasını, hem para kazanayım hem belki yeni çıkacak bir oyunun yapımında katkım olsun – kulağa hoş geliyor (:

 • Mehmet Meydan

  Abi f16 uçurma geyine benziyecek biraz ama, bir zıplayan küp yapsanız da görsek nasıl yapılıyor :)

 • lazeran

  Hikâyeyi çok kaba taslak geçmişsiniz ben ekleyeyim: arkadaşın adı John Titor gelecekten günümüze ibm 5100 bulmak için geldiğini iddaa eden kendi adına internet sitesi olan bir arkadaş. Hatta bu sitede göreceli ve görecesiz geleceğe dair bir çok iddaa ortaya atmıştır bunlardan en ünlüsü de ibm 5100’ün kimsenin bilmediği kodları çalıştırabilmesi olmuştur. Bunun üzerine ibm mühendislerinin söylenenleri doğrulaması John Titor’u dünya internet kültürüne kazımıştır.

 • hasan

  Unity de sabit duran sahneler de güzel grafikler elde edebelirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=vgZpeq2wj94 . Ama iş realtime a gelince unreal engine gibi motorlar geçiyor. Bir kaç ufak hata var yanlış anlamazsanız belirtmek isterim. Unity 5 tanıtılırken full engine features dediler ama I2CPP denen 5-6 kat performans artışı sağlayan(en azından video da öyle idi :) ) teknoloji personal sürümünde yok. Ayrıyetten eski sürümlerden yeni sürüme geçirmek baya bir sıkıntı oluyor, çünkü bazı kodların söz dizimi de değişmiş. Unreal engine deki marketplace den bahsedilmiş, aslında o unity deki asset store ile aynı. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim unreal engine 4 cidden çok fazla sistem istiyor. 5 i fazla deneme şansım olmadı ama 4.6 ile androide yaptığınız oyun en az 10 mb oluyor. Eğer 2d basit bir oyun geliştirmek istiyorsanız mobile corona sdk da bedava oldu http://coronalabs.com/products/corona-sdk/

  Şu anda motorlar arasında çok ciddi savaş başlayacak gibi. Unity hata yapıyor şu anda unreal engine 4 üst seviye performans ve grafiği bedava olarak sunarken, unity sadece performansı 75 dolara sunuyor. Unity de unreal kadar grafikte yok. Unity ya o i2cpp denen teknoloji personal versiyonuna koyacak ya da fiyatlarda değişikliğe gidecek. Bence fiyat değiştirmesi daha mantıklı. Ben neden daha gelir etmediğim birşeye aylık 75 dolar ödeyeyimki. Diyelim ki mobil geliştiriciyim WP8 Android ve ios bana aylık 375 dolara patlıyor. Ama unreal da 3000 doları kazanırsam %5 ini veririm zaten, bana yüksek perfromans ve grafik sunmuş.

  Benim şu anki tercihim unity 4.6 ya devam.

 • asdasd

  en sonda dedikleri oyunun tam adını bilen varmı besic desic gibi bişye dyorlar ama anlamadım

 • Recep_Baltas

  Besiege.

 • ümit

  Cryengine kalite olarak en iyisi olsa da,geliştirici desteği olarak herhalde sınıfta kaldı.

 • asdasd

  teşekkürler

 • bepo-san

  Ali bey, haksız cezanın kaldırılmasını talep ediyorum. Konuda içerikle ilgisiz konu başlığı nedeniyle bir haftalık ceza almışım. Halbuki anakart adı yerine anakartım yazıyordu. Cezanın geri çekilmesini talep ediyorum.
  https://www.technopat.net/sosyal/konu/p5g41c-m-lx-kaç-mhz-ram-hızını-destekler.171624/#post-1083484

 • Linux

  Recep usta
  geforce gt630 assassins creed 4 oynayabilirmiyim

 • enis

  kafa ayarı yeni bolum bekliyom arayı cok actınız

 • Hüseyin SAATCİ

  Merhaba Recep Bey ve Ali Bey. Audio spotlight teknolojisi ile ilgili bir kafa ayarı yapabilir misiniz? Teşekkürler ve iyi çalışmalar.