En Başarılı uTorrent Alternatifleri

In Makale by Muhsin Bayram19 Comments

Son zamanlarda uTorrent’ten şikayetçi olan kullanıcılardan iseniz, bu alternatifler derdinize derman olabilir.

uTorrent son yılların en popüler torrent istemcisi desek yanlış olmaz. Uzun süredir hafif yapısı ve kolay kullanımı sayesinde pek çok kullanıcının birinci tercihi olan uTorrent, görünüşe göre zor zamanlardan geçiyor. Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Torrent kullanıcılarının canını sıkacak haberimiz var adlı yazımızda uTorrent yüklü sistemlerde yaşanan yavaşlıktan ve bunun sebebi olan Epic Scale adlı istenmeyen yazılımdan bahsetmiştik. uTorrent kendi dertleriyle uğraşadursun, Epic Scale gibi gereksiz yazılımları size zorla kurmayan alternatif torrent istemcilerine göz attık ve en başarılılarını listeledik.

Deluge

deluge

Windows, Linux ve OS X’te çalışan açık kaynak kodlu Deluge, bir torrent istemcisinden isteyebileceğiniz bütün özelliklere sahip. Magnet URL desteği, BitTorrent şifreleme, RSS, DHT, UPnP gibi özelliklerinden faydalanabileceğiniz Deluge, tasarım olarak oldukça uTorrent’i andırıyor. Bu da arayüze alışma konusunda herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğiniz anlamına geliyor. Deluge şu anda uTorrent’e alternatif olarak en yaygın kullanılan torrent istemcilerinden biri. Deluge istemcisinin eklenti desteğinin olduğunu da belirtelim.

İndirin: Deluge

qBittorrent

qbittorrent

Aynı Deluge gibi birden fazla platformda çalışan açık kaynaklı qBittorrent, uTorrent yerine tercih edebileceğiniz bir diğer ücretsiz istemci alternatifi. qBittorrent projesinin başındakiler qBittorrent’i, uTorrent’e alternatif olacak ücretsiz bir yazılım olarak tanımlıyor. Bu savlarını da tasarımı uTorrent’e benzeterek desteklemekteler. Yine bir torrent istemcisinden bekleyeceğiniz bütün temel özelliklere sahip olan qBittorrent, uTorrent’in sorunlarından sıkılan kullanıcıların şans vermesi gereken bir istemci.

İndirin: qBittorrent

Transmission

transmission qt

Ubuntu, Fedora gibi Linux sürümlerinde varsayılan olarak yüklenen Transmission, Linux ve OS X sistemler için tercih edilebilecek bir istemci. Transmission’ın resmi olarak Windows desteği olmasa da, Transmission-Qt Win adlı gayri resmi bir proje sayesinde istemciyi Windows üzerinde de kullanmak mümkün.

Tasarım olarak Deluge ve qBittorrent gibi uTorrent’i örnek almayan Transmission’ın kendine has bir yapısı var. Minimal ve sade bir tasarıma sahip olan Transmission göründüğünden çok daha güçlü bir istemci. Başta Linux ve OS X kullanıcıları olmak üzere uTorrent alternatifi arayanlar mutlaka Transmission’a göz atmalı.

İndirin: Transmission-Qt Win (Windows)

Eski uTorrent sürümleri

uTorrent’in yaşadığı bütün sorunlara rağmen popüler istemciden vazgeçmek istemeyenlere ise, uTorrent’in eski sürümlerini kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Ancak uyarı olarak eski sürümlerde ortaya çıkacak olası bir güvenlik açığının kapatılmayabileceğini veya yeni BitTorrent özelliklerinden mahrum kalabileceğinizi belirtmek isteriz.

Eski uTorrent sürümleri, görünürde Epic Scale adlı istenmeyen yazılımı barındırmıyor. Üstelik uTorrent’in yeni sürümlerinde sıkça karşımıza çıkan rahatsız edici reklamlar da bir sorun oluşturmuyorlar.

İndirin: uTorrent 2.0.4 veya uTorrent 2.2.1