Audi Yeni Robotlarını Deniyor

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Audi’nin yeni robotları, otomobilleri sürmek yerine kucaklarına alıp taşıyan cinsten!

Alman otomotiv endüstrisinin köklü markalarından Audi son zamanlarda elektrikli ve otonom araçlar konusundaki çalışmalarıyla sık sık gündeme geliyor. Ancak şirketin bu kez denediği robotlar direksiyona geçip otomobillerini süren cinsten değil. Hatta bu robotlar Audi tarafından da geliştirilmedi, ancak arkalarında yine bir Alman firması var.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Serva Transport Systems tarafından geliştirilen Ray adlı robot, ilk bakışta pek robota benzemiyor. Ancak şekli yapması gereken işe çok uygun tasarlanmış. Altı metre uzunluğundaki robot kendini farklı boylardaki otomobillere uyacak biçimde ayarlayabiliyor. Otomobilin altına giren kollarıyla onu yerden kesen Ray, olduğu yerde tam tur dönebilecek kadar da çevik.

Aşağıdaki videoda Ray’in nasıl çalıştığı basit animasyonlarla anlatılmış. Audi bu robotlardan iki tane alarak testlere başlamış, fakat daha fazlasını sipariş edeceklerine kesin gözüyle bakılıyor. Ray’in Audi fabrikasındaki işi üretimden çıkan araçları kucaklayıp depolara ve oradan da gerektikçe nakliye ambarlarına taşımak olacak. Audi bu şekilde işçilerin biten araçları depolara götürmek ve sonra da uzunca bir mesafeyi koşarak dönmek zorunda kalmalarını önlemeyi planlıyor. Bu sayede zamandan da tasarruf edilmiş olacak, üstelik stok kontrolü daha hassas biçimde yapılabilecek.