Anasayfa Haber Yeni Mekanik Kalp Atmadan İş Görüyor!

Yeni Mekanik Kalp Atmadan İş Görüyor!

Yıllarca süren araştırmalar sonucu geliştirilen yeni bir sentetik kalp hayvanlar üzerinde başarıyla denendi.

Amerika’nın Teksas eyaletindeki Teksas Kalp Enstitüsü’ndeki (Texas Heart Institute) uzmanlar tarafından onbeş yılda geliştirilen yeni mekanik kalp, Avusturalya’daki Brisbane kentinde bulunan Prince Charles Hastanesi’nde başarıyla denendi. Bir koyuna takılan yeni kalp, hayvanın altı gün boyunca normal bir yaşam sürmesine imkan tanıdı. Altı gün sonunda farklı bir yaradan kaynaklanan enfeksiyon nedeniyle acı çeken koyuna ötenazi uygulandı.

BiVACOR kod adlı bu yeni mekanik kalbin en önemli özelliği, bugüne dek geliştirilmiş suni kalplerin aksine son derece küçük ve basit olması. İçinde bir manyetik alandan tahrik olarak dönen tek bir rotor bulunan kalp, tamamen titanyumdan mamul. Dışarıdan herhangi bir güç almadan çalışan BiVACOR, ihtiyaca göre hızlanıp yavaşlayarak kan basıncını ayarlayabiliyor. En önemli eksiği ise bir nabız vuruşuna sahip olmaması, yani bu kalbin takıldığı kişinin nabzını ölçmek mümkün değil.

Yaklaşık onbeş yıldır bu kalp üzerinde çalışan doktorlara göre bu tasarım daha da rafine edilebilir. Ancak şu haliyle bile kullanılması gayet mümkün ve teorik olarak gerçek bir kalbin yerine kalıcı olarak takılmaması için hiçbir sebep yok. Bugüne dek geliştirilen suni kalplerin aksine bir çocuğa bile takılabilecek kadar da ufak olan BiVACOR, önümüzdeki üç yıl içinde insan deneklerde denenmeye başlanacak. Başarılı olması halinde her yıl dünya çapında ortalama 17 milyon kişinin hayatını kurtaracağı hesaplanan BiVACOR, eğer insanlı testlerden başarıyla geçerse beş yıl sonra resmen kullanıma girebilecek.