Windows 10’un Hangi Sürümleri Çıkacak?

In Haber by Berker Güngör3 Comments

Microsoft, Windows 10’un farklı sürümleri hakkında daha da fazla bilgiyi basına açıkladı.

Microsoft’un yeni gelecek olan işletim sistemi Windows 10’un 32 ve 64 bit sürümleri olacağı, ayrıca en az iki farklı versiyonu bulunacağı kesinleşti. Genel kullanım için “Consumer” yani “tüketici” sürümü bulunacak olan Windows 10’un, ayrıca bir de “Pro” versiyonu çıkacak. Microsoft bu ayrımı ilk kez resmen açıklamış bulundu.

Windows 10’un farklı cihazlarda çalışmak için ise farklı donanım ihtiyaçları olacak. Telefonlara kurulacak olan mobil sürüm 3 inç ila 7,99 inç arasındaki ekran ebatlarını destekleyecek. Bu sürümün düzgün çalışması için de en az 512 MB RAM ve 4 GB depolama kapasitesine ihtiyaç olacak. Şirketin burada telefon ekranı ebatları olarak 8 inçlik ekranları mümkün kabul etmesi, ilginç bir yaklaşım.

Masaüstü bilgisayar ve tabletlerde ise 7 inç ve üzeri ekranlar desteklenecek. Tabii burada da Microsoft’un çok ilginç bir yaklaşım sergilediği hemen fark edilebiliyor. Masaüstü PC sınıfına giren bir cihazda 7 inçlik bir ekran kullanılması pek normal görünmeyebilir. Ancak şirket çeşitli sektörlerde kullanılan farklı ekran boyutlarını da kapsayacak şekilde düşünüyor. Mesela otomobillerdeki sistemlerde bu kadar küçük ekranlar görmek mümkün.