Dream Chaser İnsansız Uçacak

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Uzun zamandır geliştirilmekte olan Dream Chaser uzay mekiğinin yeni modeli tamamen insansız uçuş için tasarlandı.

Amerika’da faaliyet gösteren özel uzay ve havacılık şirketlerinden biri olan Sierra Nevada Corporation (SNC) tarafından geliştirilen uzay mekiği yeniden yarışa katılıyor. On yıldan fazla bir süredir geliştirilmekte olan Dream Chaser uzay mekiği, orijinal olarak yedi mürettebat taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştı. Ancak değişen piyasa koşulları SNC’nin tasarımı elden geçirmesine sebep oldu.

Amerikan uzay çalışmalarında halen en büyük kontratlar Amerikan devletine bağlı kurumlar tarafından veriliyor. Haliyle özel şirketlerin yol haritalarını da Pentagon ve NASA gibi devlet kurumlarının ihtiyaçları belirliyor. NASA bir süre önce orijinal Dream Chaser mekiğini, değişen ihtiyaçlar nedeniyle ihalelerin dışında bırakmaya karar vermişti. SNC bu durumda tüm projeyi çöpe atmak yerine, Dream Chaser platformunda değişiklik yapmaya karar verdi.

Yeni Dream Chaser varyantı insan taşımayacağından, yaşam destek ve acil tahliye sistemlerine de ihtiyaç duymuyor. Bu sayede artan taşıma kapasitesini tamamen kargoya ayıran yeni Dream Chaser, tamamen otomatik olarak uçabiliyor ve belirlenen pistlere iniş yapabiliyor. Kanatları tamamen katlanıp kapanabilen mekik bu sayede kullanımda olan roketlerin kargo bölümüne rahatlıkla yerleşebiliyor.

Bu yeni robotik Dream Chaser’ın başlıca görevi yörüngedeki uzay istasyonlarına kargo taşımak olacak. Yeniden dünyaya dönebilme ve yumuşak iniş yapabilme yeteneğine sahip olduğundan, yörüngede tamamlanan deneyleri ve ekipmanı da geri getirebilecek. SNC bu yeni tasarımla SpaceX ve Boeing gibi rakiplerine ciddi alternatif olarak görülüyor.