Windows 10, Diğer İşletim Sistemlerini Dışlayacak Mı?

In Haber by Berker Güngör4 Comments

Microsoft’un üreticilere Windows 10 uyumluluğu için öngördüğü şartlar, diğer işletim sistemlerinin kurulmasını engelleyebilir.

Microsoft daha önce Windows 8 işletim sistemini piyasaya sürerken, üreticilerin uyumluluk sertifikası alabilmesi için Secure Boot seçeneğini açık olarak ayarlamalarını şart koşmuştu. UEFI ile birlikte gelen Secure Boot özelliği, bilgisayar açılırken işletim sisteminin doğru yüklenmesi için bir koruma oluşturuyor. Bunun amacı özellikle bazı çok tehlikeli zararlı yazılımların açılışta kendilerini sisteme yüklemelerine engel olabilmek.

Secure Boot bunu sağlayabilmek için işletim sistemi yüklenirken belirli kodları kontrol ediyor. Onaylanmış olan kodlar işletim sisteminin yüklenmesine izin veriyor. Ancak burada sorun şu ki, eğer Secure Boot kapatılmazsa, Windows dışındaki işletim sistemlerinin kodları UEFI tarafından tanınmıyor ve yükleme işlemi yapılmıyor. Bu da Windows dışındaki işletim sistemlerinin kullanılmasını engelliyor.

Microsoft tarafından Windows 10 uyumluluğu için donanım üreticilerine gönderilen şartnamede, tüm cihazlarda Secure Boot seçeneği fabrika ayarı olarak açık tutulmalı deniyor. Burada bir sorun yok, EUFI içine konan bir ayarla Secure Boot seçeneğini açıp kapamak eskiden beri mümkün. Ancak bu seçeneğin EUFI içine konulması tamamen üreticilerin kararına bırakılıyor.

Basına yansıyan bu görselin, Microsoft tarafından gönderilen şartnamede bulunduğu ileri sürülüyor.

Basına yansıyan bu görselin, Microsoft tarafından gönderilen şartnamede bulunduğu ileri sürülüyor.

Windows 10 Mobile kullanacak olan tablet ve telefon gibi cihazlarda ise Secure Boot kapatma seçeneğinin olmaması isteniyor. İşte kullanıcıların canını sıkan detay da burada yatıyor. Üreticiler için Secure Boot açma/kapama seçeneğini EUFI içine hiç koymamak, pek çok açıdan daha az maliyetli bir karar olacaktır.

Microsoft bu ayarın tamamen kaldırılmasını şart koşmuyor, ancak piyasa şartları üreticileri bu yönde karar almaya zorlayabilecek gibi görünüyor. Linux ve benzeri işletim sistemlerinin piyasa paylarının nispeten düşük olduğu da hesaplanırsa, çoğu üreticinin Secure Boot kapatma ayarını tamamen kaldıracağı öngörülüyor.