Boeing, Enerji Kalkanı Geliştiriyor

In Haber by Berker Güngör2 Comments

Bilim-kurgu filmlerinin ayrılmaz unsurlarından olan enerji kalkanları, Amerikan teknoloji devinin ilgi alanına giriyor.

Boeing her ne kadar bir uçak üreticisi olarak tanınsa da, havacılık ve uzay dışında kalan pek çok teknolojiyle de yakından ilgileniyor. Askeri konularda Pentagon ile çok yakın ilişkisi olan şirket, yüksek güçlü laser silahlarına kadar uzanan geniş bir yelpazedeki teknolojiler üzerinde çalışıyor. Aldıkları son patent ise saldırıdan ziyade savunmaya yönelik bir konu üzerine yoğunlaşıyor: patlamalarda oluşan enerjiyi durduracak bir kalkan projesi!

Askeri alanda çalışan pek çok firmanın gelen balistik malzemeyi hedefe vurmadan durdurmak için çeşitli sistemleri bulunuyor. Bunlar reaktif zırhlardan tutun da, manyetik alanlara kadar değişen teknolojilere dayanıyorlar. Öte yandan bir de yakın mesafedeki patlamalar sonucunda ortaya çıkan ve çevreye esas hasarı veren çok dalgalarına karşı geliştirilen yöntemler var. Boeing tarafından patenti alınan yeni kalkan teknolojisi işte bu amaca hizmet edecek.

Şirketin öngördüğü sistem, patlamanın ışığının ve konumunun tespit edilmesine göre çalışan aktif bir donanıma sahip olacak. Patlamanın ışığı, şok dalgasından önce görüleceğinden, bilgisayar bunu fark edip sistemi patlama yönüne doğru harekete geçirecek. Bu esnada iki farklı kaynaktan ateşlenen iki laser ışını, patlamanın geldiği yöne gönderilecek ve havada bir noktada çakışacaklar.

Boeing-Patent

Laser ışınlarını yüksek güçlü bir elektrik arkı takip edecek. Laserlerin havada iyonizasyon yöntemiyle açtığı patikayı izleyen bu suni yıldırım, ulaştığı noktadaki havayı süper derecede ısıtarak bir şok dalgası yaratacak. Bu şok dalgası dışa doğru genişleyerek korunan araç ya da binaya yaklaşan patlamanın şok dalgasını karşılayacak ve zayıflatacak.

Tabii tüm bu işlemler nanosaniyelerle ölçülecek kadar hızlı gelişecek. Sistem kulağa her ne kadar inanılmaz gibi gelse de, aslında yüzeyinde patlayıcı paketçikleri taşıyan reaktif zırhlarla benzer bir prensibe dayanıyor. Modern bir bilgisayarın hesaplama ve tepki verme kapasitesi de bunu gerçekleştirmek için gayet yeterli olabilir. Ancak tabii ki Beoing’in bu patenti almış olması, bu teknolojinin hemen yarın üretime gireceği anlamına gelmiyor. Bilimsel gelişmeler bu hızda devam ederse, bilim-kurgu filmlerindeki türden tüm aracı kapsayan daimi enerji kalkanlarının geliştirilmesi de imkansız olmayabilir.