Foxconn Elektrikli Otomobil Üretecek

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Apple için telefon ve tablet üretmesiyle tanınan Foxconn, şimdi de elektrikli otomobil üretmek için yatırımlara başladı.

Apple’ın bir numaralı üretim ortağı olarak ün yapan Foxconn şirketi, gerçekte hayli güçlü bir endüstri devi. Ancak şirket büyümesini sağlayan üretim sektöründe kısılıp kalmak istemiyor. Bu yüzden de yöneticiler son yıllarda pek çok farklı alanda teknoloji geliştirmesine de imkan tanıyacak yatırımlar yapmaya karar vermiş bulunuyorlar.

Robot teknolojileri bu alanlardan bir tanesi, Foxconn bu sayede hem kendi ihtiyacı olan kapasitede robotlar üretmeyi, hem de bunları dünyaya pazarlamayı amaçlıyor. Şirketin yeni yatırım yapmaya hazırlandığı bir diğer alan ise otomotiv. Apple’ın elektrikli otomobil üreteceğini açıklamasıyla aynı dönemde benzer bir girişimde bulunmaya karar veren Foxconn, bu iş için kendine iki güçlü ortak da bulmuş.

Bu ortaklardan bir tanesi Çin’in en büyük internet servis sağlayıcısı konumunda bulunan Tencent şirketi. Tencent aynı zamanda yazılım konusunda da hayli gelişmiş bir kadroya sahip ve projeye paranın yanı sıra bu konuda da katkıda bulunarak dahil olacak. İkinci ortak ise China Harmony Auto şirketi, bu şirketin de Çin’de geniş bir otomobil satış operasyonu bulunuyor.

Foxconn zaten batarya da ürettiğinden, elektrikli otomobiller için gereken pek çok bileşene sahip konumda. Tayvanlı şirket bu iş için kuracağı fabrikayı Çin’in endüstri bölgelerinden birinde konumlandıracak. Zaten ilk hedef 15,000 doları geçmeyecek fiyat etiketine sahip bir otomobil üretebilmek ve bununla Çin pazarına girmek. Çin’de artan gelir seviyesi şahsi araç sayısının da artmasına sebep oluyor, ancak petrole olan bağımlılık ve hava kirliliği ciddi sorunlar oluşturuyor.

Çinli otomotiv üreticileri çeşitli elektrikli araçlar üretiyorlar, ancak bunlar genellikle ihracata yönelik tasarlanıyor. Tesla’nın Çin pazarına girme denemesi ise yüksek fiyatları nedeniyle Elon Musk’ın arzuladığı başarıya ulaşamadı. Ancak Tesla’nın ücretsiz olarak herkese açtığı patentleri, Foxconn’un bu alanda daha başarılı olmasını sağlayabilir.