Anasayfa Haber Rusya, Uzay Turizmine Devam Edecek

Rusya, Uzay Turizmine Devam Edecek

Amerikan astronotlarından boşalacak koltukları nasıl dolduracağını düşünen Rusya, tekrar turistik uçuşlara başlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay mekiği programını durdurması ve NASA’nın bütçesini ciddi oranda budaması, bir süredir Rusya’nın işine geliyordu. Rus uzay ajansı Roscosmos ve NASA arasındaki anlaşma sayesinde Amerikalı astronotları yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyan Rusya, bundan hayli iyi gelir elde ediyordu.

Ancak Rusya ve ABD arasındaki siyasi gerilimin yıllar içinde ciddi seviyelere ulaşması, iki ülkenin çeşitli alanlarda yürüttüğü ortak çalışmalara büyük darbe vurdu. Amerika şimdilik uzay seyahati için Rusya’ya muhtaç olduğundan, bu konudaki işbirliğine devam ediyor. Ancak öte yandan SpaceX, Boeing ve Sierra Nevada Corp gibi özel şirketlere de bir an önce çözüm üretmeleri için para akıtıyor.

Bu şirketlerin yeni gemi projeleri çok yakında hayata geçmeye başladığında, Roscosmos’un roketlerinde hayli koltuk boşalacak. Bu koltuklardan iyi gelir elde eden Roscosmos, buna devam edebilmek için çareyi tekrar uzay turizmine dönmekte görüyor.

Roscosmos’un insanlı uçuşları yürüten alt kuruluş olan Energiya, 2018 itibariyle Soyuz gemilerinde boşalacak olan üçüncü koltuğu uzaya çıkmak isteyen zengin ve ünlülere ayırmayı planlıyor. Amerikan astronotlarını taşımaya başlamadan önce benzer bir uygulama gerçekleştiren Roscosmos, karşılaştığı yoğun ilgiden hayli memnundu. Kurum yeniden aynı ilgiyi yakalayacağından hiç şüphe etmiyor. Ancak tabii ki bir Soyuz bileti pek ucuz sayılmaz, önceki uçuşlara katılan zenginlere maliyeti adam başı 40 milyon doları bulabiliyordu.