Google, Kanserle Savaşan Kol Saati Yapacak!

In Haber by Berker Güngör2 Comments

Google tarafından patenti çıkarılan yeni bir cihaz, başta kanser olmak üzere hastalıklarla savaşta bir dönüm noktası olabilir.

Google tarafından patenti çıkarılan yeni bir giyilebilir teknoloji, eğer gerçeğe dönüşebilirse her yıl milyonlarca hayatı kurtarabilir. Şimdilik sadece patenti çıkarılan cihazın bir gün gerçeğe dönüşmesi için çok fazla engel yok. Ancak geliştirilmesi ve gerekli izinlerin alınması için yıllar gerekiyor.

Bu cihaz dışarıdan bakınca sıradan bir akıllı saat gibi görünse de, aslında çok daha farklı bir amaca hizmet ediyor. Kullanıcı saatle birlikte verilen özel hapı yutarak işe başlıyor. Hapın içindeki nano-parçacıklar, kanda dolaşarak önceden programlanmış oldukları virüs, protein ya da kanserli hücre örneklerini arıyorlar. Bu nano-parçacık teknolojisi halen geliştiriliyor ve yakın gelecekte tıp biliminin ayrılmaz bir parçası haline gelmesi muhtemel.

google-kanser-saat-patent

Aradıklarını virüs, hücre ya da benzeri unsurları kanda yakalayan nano-parçacıkların bir sonraki işi, bunlara tutunup beklemek olacak. Kan dolaşımını deri üzerinden izleyen kol saati tarafından oluşturulacak bir manyetik alan, bu nano-parçacıkların kanda yakaladığı zararlı unsurları tespit etmeyi mümkün kılacak.

Bundan sonrasında saatin topladığı verileri işleyip doğrudan doktorlara ileterek, teşhis ve tedavi sürecini hızlandırması mümkün olacak. Ancak daha da gelişmiş bir kol saati modelinin bundan fazlasını yapması da mümkün. Daha gelişmiş modelin doğrudan nano-parçacıklara enerji yükleyerek, yakaladıkları zararlı unsurları öldürmeleri de sağlanabilir. Bu teknolojinin gerçekleşmesi halinde sadece kanserli hücreleri değil, çeşitli hastalıklara yol açan protein ve virüslerin de tespit, hatta imha edilmesi mümkün olabilir.