Sosyal medyadaki paylaşımlar, dava süreçlerini etkileyebiliyor.

Facebook Kendi Kullanıcısı Olmayanları Da İzliyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Facebook hakkında yürütülen bir akademik çalışma, şirketin Avrupa Birliği kanunlarını çiğniyor olabileceğini ortaya çıkardı.

Brüksel ve Leuven üniversiteleri tarafından ortaklaşa yürütülen bir akademik çalışma, Avrupa Birliği kanunlarının Facebook tarafından ihlal ediliyor olabileceği sonucunu ortaya çıkardı. Özellikle kişisel hak ve özgürlüklerle ilgili kanunların ihlal edildiğine işaret eden çalışmanın, İngiliz gazetesi The Guardian tarafından yayınlanan bir haberle hayli dikkat çektiği görüldü.

Facebook geçtiğimiz Ocak ayında yeni kullanım koşullarını devreye sokmuştu. Yasal olarak Facebook kullanan her kullanıcı bu koşulları kabul etmiş varsayılıyor. Ancak The Guardian’da yayınlanan habere göre, Facebook sadece kendi kullanıcıları hakkında veri toplamakla yetinmiyor. Aksine hayatında asla bir Facebook hesabı açmamış olan internet kullanıcılarının hakkında da veri topluyor. Ve AB veri güvenliği yasaları da tam bu noktada çiğnenmiş oluyor.

Habere göre Facebook’un veri toplama ağı sadece kendi kullanıcılarını kapsamıyor. İnternet üzerinde yaklaşık 13 milyondan fazla web sitesinde bulunan “beğen” tuşuna bağlı bir ziyaretçi analiz sistemi kullanan Facebook, kullanıcılar bu tuşa tıklamasa bile haklarında kısıtlı da olsa veri toplayabiliyor. Bu iddia pek yeni sayılmaz, ancak bunun kanunlara göre analizi ilk defa akademik olarak yapılıyor.

Facebook tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama ise bu haberde çeşitli hataların olduğu ve kendilerinden konuyla ilgili hiç görüş alınmadığı yolunda oldu. Öte yandan bu habere konu olan akademik çalışma da kendi kendine ortaya çıkmış değil. Belçika devleti tarafından talep edilen bu raporun, Avusturyalı bir kullanıcının Facebook’a açtığı davada önemli bir rol oynaması bekleniyor.