Opportunity Yaşını Göstermeye Başladı

In Haber, Mobil by Berker Güngör2 Comments

Mars yüzeyindeki çalışmalarına devam eden minik Opportunity robotu, arka arkaya hafıza sorunları yaşamaya başladı.

Her ne kadar Curiosity robot aracı popüler hafızaya daha çok işlemiş olsa da, ondan daha küçük olan Opportunity aracının da bilim dünyasına kazandırdıkları kolay kolay yadsınamaz. 2004 yılında Mars yüzeyine inen minik robot, orta halli bir uzaktan kumandalı araba boyutlarında olmasına rağmen, tasarımcılarının bile hayal etmediği bir performans sergilemeyi başardı.

Opportunity aslında 90 günlük bir görev planlanarak hazırlanmış ve gönderilmişti. Bu görevin bile başarısı garantili değilken, daha uzun süre Mars yüzeyinde sağ kalması herkesi şaşırttı. Bu yıl Mars yüzeyindeki onbirinci senesini dolduran Opportunity, indiği günden beri Mars topraklarını ve atmosferini inceledi. Arada bir kış uykusuna yatarak Mars’ın kötü şartlarını atlatmayı başaran Opportunity, artık yaşını iyice göstermeye başlamış bulunuyor.

İlk kez geçtiğimiz yıl yaşadığı hafıza sorunları nedeniyle çalışmaları kesintiye uğrayan araç, hafızası formatlandıktan sonra işine devam edebilmişti. Ne var ki aynı sorun gittikçe daha sık yaşanmaya başladı ve araç geçen yılın önemli bir kısmını topladığı verileri biriktiremeden anında göndermek zorunda kalarak geçirdi. En son beş gün arayla iki kez hafıza sorunu daha yaşayan Opportunity’nin geleceği gittikçe daha karanlık görünüyor.

Uzmanlar bu kadar uzaktan sorunun tam kaynağını bulmakta zorlanıyorlar. Ancak tahmin edilenden çok daha uzun süre Mars yüzeyinde kalan robotun hafıza modüllerinin artık radyasyon yüzünden iyice zayıflamış olma ihtimali hayli yüksek. Öte yandan Amerikan Senatosu tarafından NASA bütçesine arka arkaya vurulan darbeler, Opportunity’nin ömrüne de pek katkıda bulunmuyor. NASA çok yakında Ay yüzeyini haritalamakla görevli olan Lunar Orbiter ile birlikte Opportunity aracınının da fişini çekmek zorunda kalabilir.

Aşağıda NASA tarafından Opportunity için hazırlanan onbirinci yıldönümü videosunu izleyebilirsiniz.