Anasayfa Haber Robotlar İşinizi Elinizden Alacak

Robotlar İşinizi Elinizden Alacak

Yapılan bir araştırma, robotların önümüzdeki yıllarda giderek daha fazla işi insanların elinden alacağını gösteriyor.

İş dünyasında durmak bilmeden çalışan ve asla zam istemeyen işçi modeline duyulan arzu asla bitmiyor. Nitekim robotların özellikle gelişmiş ülkelerdeki fabrikalarda üretim bantlarında gittikçe daha fazla rol aldıkları da bir gerçek. Ne var ki yapılan bir araştırmaya göre bu durum önümüzdeki yirmi senede çok daha ciddi bir hıza ulaşacak.

Oxford Üniversitesi profesörlerinden Michael Osborne tarafından yapılan bir çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomasyona yönelik veriler analiz edilmiş ve geleceğe yönelik bir tahmin çıkarılmış. Osborne özellikle yapay zeka ve robot teknolojilerinin gelişim hızını da hesaba katarak, yakın gelecekte robotların iş dünyasında ne oranda aktif olacaklarını tahmin etmeye çalışmış.

Çalışmanın sonuçlarına göre önümüzdeki yirmi yılda Amerika’daki işlerin ortalama % 47’lik bir kısmı robotların eline geçmiş olacak. 702 farklı iş kolu temel alınarak yapılan çalışmada, en çok sağlık, gıda ve hizmet sektörlerinde otomasyona gidileceği öngörülüyor. Ayrıca otonom araçların yollarda artmasıyla birlikte, insan çalışanların ulaşım sektöründe de yaklaşık % 75’lik bir iş kaybına maruz kalacakları tahmin ediliyor.

Öte yandan bilişim gibi nispeten insan zekasının ve yaratıcılığının ağır bastığı konularda bu iş kaybı ortalama % 19 oranında kalacak. Aynı şekilde yapay zekanın doğrudan insanın yerini almaya yetmediği sektörlerde de otomasyon yüzünden yaşanacak iş kaybı daha az olacak. Ancak tabii bu öngörüler günümüz teknolojisi dikkate alınarak yapılıyor. Yapay zeka ve robotik alanlarındaki beklenmedik sıçramalar, hemen her sektörde insanların yerini zeki makinelerin almasına sebep olabilir. Bazı uzmanlara göre ise bu durum uzun vadede kaçınılmaz olacak.

Tabii bunun öngörülebilen bir etkisi, insanların daha fazla ihtiyaç duyulan iş kollarına yönelerek, eğitim ve becerilerini buna göre değiştirmesi olabilir. Ne var ki gezegen nüfusu hızla artmaya devam ederken, büyük insan kitlelerinin işsiz ve gelirsiz kalması, insanlığın tarihinde hiç şahit olmadığı türden olayları yaşamasına sebep olabilir.