Nokia, Alcatel-Lucent Şirketini Satın Aldı!

In Haber, İş, Mobil by Berker Güngör1 Comment

Nokia’nın Fransız Alcatel-Lucent şirketini 16,6 milyar dolar ödeyerek satın aldığı bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda telefon departmanını 7 milyar dolara Microsoft’a satarak cep telefonu pazarından çıkan Nokia, tüm gücünü GSM şebeke teknolojilerini geliştirmeye odaklamış gibi görünüyor. 2020 yılında devreye girmesi planlanan 5G şebeke teknolojileri üzerine yoğun çalışma yürüten şirket, bu hedefe ulaşabilmek için Fransa kökenli Alcatel-Lucent şirketini 16,6 milyar dolar ödeyerek satın aldı.

Alcatel ülkemizde cep telefonlarıyla bilinen bir marka olsa da, aslında GSM şebekelerinin geliştirilmesi ve kurulması üzerine ciddi bir kapasitesi olan bir şirket. Zaten Alcatel’in akıllı telefon departmanı Çinli TCL firmasıyla ortak çalışıyor ve bu anlaşmadan etkilenmeden yoluna devam edecek. Yani Nokia’nın yakın zamanda yeniden Android telefon pazarına girmek gibi bir planı yok, en azından şimdilik.

Nokia’nın Alcatel-Lucent’i bünyesine katmasıyla birlikte kazandığı en büyük avantaj sadece Fransızların üretim kapasitesi de değil. Alcatel-Lucent bünyesinde yer alan Bell Labs markası da artık Nokia’nın olacak. Bell Labs gerçekte Amerika kökenli bir şirket ve 1880 yılında Graham Bell tarafından kurulmuştu. Bell Labs bünyesinde bulunan sayısız patentin de böylece Nokia’nın kasasına girmesi garanti edilmiş oluyor.

Nokia bu yeni hamlesiyle, GSM şebeke teknolojileri pazarında Ericsson ve Huawei’nin ardından üçüncü sıraya oturmuş oluyor. Zaten gittikçe daralan cep telefonu pazarında rekabet etmeye çalışmak yerine, tüm kablosuz teknolojilerin bel bağladığı GSM altyapısına yönelmek, uzun vadede şirketi yeniden dünya devleri arasına sokabilir.