Intel Skylake Masaüstü Modelleri Sızdırıldı

In Haber by Berker Güngör7 Comments

Intel’in yeni Skylake mimarisiyle üretilecek olan iki yeni masaüstü işlemcinin özellikleri basına sızdı.

Intel geçtiğimiz günlerde Broadwell mimarisine sahip yeni işlemcilerini resmen tanıtmıştı. Broadwell serisi işlemcilerin tanıtımında dikkati çeken bir unsur da, Intel’in ağırlığı mobil platformlara vermesiydi. Nitekim tanıtım esnasında masaüstü işlemcilerden neredeyse hiç bahsedilmedi. Broadwell ailesinden masaüstü için sadece iki işlemcinin çıkacağına dair haberlere de daha önce yer vermiştik.

Intel’in Broadwell sonrasında gelecek olan yeni Skylake mimarisi işlemcilerine ilişkin söylentiler ise gelmeye devam ediyor. Şirketin Skylake ailesinden çıkaracağı söylenen iki yeni işlemcinin teknik özellikleri de basına sızmış bulunuyor. Tabii bu konu şimdilik sadece söylenti seviyesinde kaldığından, konuya dikkatle yaklaşmak gerekiyor. Intel bu konuda herhangi bir açıklama yapmış değil.

Bu yeni söylentiye göre Intel’in masaüstü için çıkaracağı iki yeni Skylake işlemcinin kod adları ve teknik özellikleri şu şekilde listeleniyor:

Intel Core i5-6600K Intel Core i7-6700K
Mimari Skylake Skylake
Çekirdek/Thread sayısı 4/4 4/8
Önbellek 6 MB 8 MB
Çekirdek Hızı (Boost hızı) 3.5 Ghz (3.9 Ghz) 4.0 Ghz (4.2Ghz)
DDR3/DDR4 RAM desteği 1600/2133 Mhz 1600/2133 Mhz
Güç Tüketimi 95 Watt 95 Watt
Soket Tipi LGA 1151 LGA 1151
Her iki işlemcinin de adında K ekinin bulunması, bu modellerin çarpan kilitlerinin açık olarak satılacağı anlamına geliyor. Bu da her iki işlemcinin de hız aşırtmaya müsait olacağı demektir. Ancak 95 Watt güç tüketimi, en azından bu saat hızları dikkate alındığında, biraz iyimser bir tahmin olarak görünüyor. Tabii bu özellikler Intel tarafından onaylanmış değil, o yüzden şimdilik sadece söylenti olduklarını hatırlamak gerekiyor. Intel yeni Skylake serisini 2015’in son aylarında tanıtmayı planlıyor. Yine mobil platformlara ağırlık verirlerse, masaüstü modellerin ortaya çıkması 2016’nın ilk aylarını bulabilir.