ASUS, Hindistan’a Büyük Yatırım Yapıyor

In ASUS, Haber, Mobil by Berker Güngör2 Comments

ASUS, küresel pazarda çok önemli bir yeri olan Hindistan’a yeni fabrika ve araştırma merkezi kurmaya hazırlanıyor.

1 milyarlık nüfusuyla Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan, ekonomik büyümeyi sağlayabilmek için yabancı şirketlere ciddi avantajlar sağlıyor. Hindistan’a yatırım yapan ve istihdam sağlayan şirketler, iç pazardaki rekabette de avantaj kazanıyorlar.

Bu avantajlardan faydalanmak isteyen şirketlerden birinin de Asus olduğu ortaya çıktı. Yeni ZenFone 2’nin Hindistan lansmanı öncesinde ortaya çıkan haber, Asus Hindistan ülke müdürü Peter Chang tarafından da doğrulanmış bulunuyor.

Hindistan’da fabrikanın yanı sıra araştırma ve geliştirme merkezi de kurmayı planlayan Asus, bu şekilde hem yerel, hem de küresel operasyonlarını daha da büyütmeyi hedefliyor. Asus’un halen Tayvan ve Çin’de yatırımları bulunuyor.

Ancak Hindistan pazarının kolay lokma olduğu da söylenemez. Başta Xiaomi olmak üzere Çinli firmalar da bu ülkeye büyük ilgi gösteriyor ve yatırım yapıyorlar. Ayrıca Micromax, Lava ve Karbonn gibi çok güçlü yerel markalar da Hindistan iç pazarındaki rekabeti hayli zorlu kılıyorlar.