Anasayfa Haber Japon Treni Kendi Hız Rekorunu Kırdı

Japon Treni Kendi Hız Rekorunu Kırdı

Japon Demiryolları tarafından geliştirilen prototip hızlı tren, kendi hız rekorunu kırmayı başardı.

Japon Demiryolları tarafından geliştirilmekte olan yeni nesil hızlı tren, yapılan denemelerde kendi hız rekorunu kırmayı başardı. Daha önceki resmi denemede saatte 590 kilometre sürate ulaşan tren, bu defa kadranda 603 kilometreyi görmeyi başardı.

Japonların bu hızlı treni maglev teknolojisiyle çalışıyor. Maglev, manyetik levitasyon (magnetic levitation) kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Bu sistemde tren ve ray arasında oluşturulan yüksek güçlü manyetik itme sayesinde araç havada süzülerek gidiyor. Virajlarda ise rayların eğimli yapısı sayesinde bir motosiklet gibi yatan tren, bu sayede içindeki yolcuları hiç sarsıntı ya da savrulma olmadan taşıyabiliyor.

Maglev trenler yeni bir buluş değil. Avrupa ülkeleri, Amerika ve Çin’in de bu konularda 1980’li yıllardan beri yürüyen projeleri var. Japonların bu prototipi ise henüz deneme aşamasında ve ancak 2027 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Japonya’nın Tokyo ve Nagoya kentleri arasında çalışması planlanan tren, bu haliyle 900 kişiyi taşıyabilecek.

Halen dünyada ticari olarak kullanılan maglev trenlerin en hızlısı ise Çin’in Şangay kentinde işletiliyor. Bu tren rutin olarak saatte 431 kilometre hıza ulaşıyor ve devamlı seferler yapıyor. Aşağıda Japon Demiryolları prototipinin en son hız rekorunu kırmasını gösteren kısa bir videoyu izleyebilirsiniz.