Avrupa’da Otomobiller Kazayı Haber Verecekler

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen yeni bir yasa, araçlara otomatik yardım çağrı sistemleri takılmasını zorunlu kılıyor.

Avrupa Parlamentosu tarafından bir süredir üzerinde çalışılan yeni bir trafik güvenliği yasası, onaylanarak kabul edildi. Önümüzdeki ay resmen yürürlüğe girecek olan yasaya göre, yeni dönemde satılacak olan araçlara otomatik acil yardım çağrı sistemlerinin takılması zorunlu hale gelecek.

2018 yılından itibaren satılacak tüm otomobil ve minibüslerde bulunması zorunlu hale getirilen acil yardım çağrı sistemleri, kaza anında otomatik olarak ilgili servise bağlanacak. Kaza yeri, zamanı, araçtaki kişi sayısı, araç ve yakıt türü gibi kritik bilgileri merkeze iletecek olan sistem sayesinde, ilk yardım ekiplerinin kazalara daha çabuk ve bilgilendirilmiş olarak müdahale edebilmesi planlanıyor.

Bu sistemler halka açık GSM şebekeleri üzerinden haberleşme sağlayacak ve araç sahibine herhangi bir ekonomik yük getirmeyecekler. Ayrıca kaza haricinde veri iletiminde bulunmamaları ve araç sahibine ait kişisel verilerin başkalarıyla paylaşılmaması da kanunla garanti altına alınıyor. Bazı parlamenterler bu sistemlerin siber saldırılara maruz kalabileceğini de öngörse de, Parlamento genel olarak bu riskin kabul edilebilir seviyede olacağı yönünde görüş bildirmiş.

Avrupa Birliği‘nde uygulamaya girecek olan bu yasayla, her yıl trafik kazalarında ortalama 2,500 kişinin hayatının erken müdahale sayesinde kurtarılabileceği hesaplanıyor. Ayrıca yollardaki tıkanıklığın daha çabuk açılmasının da güvenlik ve ekonomi açısından daha verimli olacağı düşünülüyor. Yeni yasaya göre bu sistemlerin kamyon ve otobüs gibi ağır vasıtalarda zorunlu hale getirilmesi ise 2021 yılından itibaren gerçekleşecek.