Anasayfa Haber Rusya Donanmasını Gittikçe Güçlendiriyor

Rusya Donanmasını Gittikçe Güçlendiriyor

Rusya’nın yeni nesil avcı denizaltılarının üçüncüsü de törenle denize indirildi.

Soğuk Savaş döneminde Sovyet donanmasının avcı sınıfı denizaltıları olarak Kilo sınıfı nükleer güçlü denizaltılar kullanılıyordu. Gittikçe yaşlanan bu sınıfın yerine ise yeni Varshavyanka sınıfı tasarlandı. Bu yeni sınıf denizaltılar Rusya’nın elindeki en üstün teknolojiyle tasarlanmışlar.

Varshavyanka sınıfı Kilo gibi nükleer değil, yüzeyde dizel ve dalışta da elektrik bataryalarını kullanıyor. Bu yüzden çok daha düşük menzile sahip ve esas görevi de Rusya karasularını tacizden korumak. Varshavyanka sınıfının en önemli özelliği, dalışta tam sessiz moda geçildiğinde dünyanın en sessiz çalışan denizaltısı haline gelmesi. NATO akustik sensörleri tarafından tespit edilemeyen bu sınıfın Batı’daki kod adı “Kara Delik” (Black Hole) olarak tanımlanıyor.

Bu sınıfta en az altı denizaltı üretmeyi planlayan Rusya, serinin üçüncüsü olan Krasnodar’ı törenle suya indirdi. Saint Petersburg‘daki Admiralteiskie Verfi (Amirallik Tersanesi) tesislerinden suya indirilen Krasnodar, 18 adet torpido ve 8 adet sudan havaya füze taşıyor. Bu sınıftan üretilen ilk iki gemi olan Novorossiysk ve Rostov-on-Don halen Karadeniz sularında görev yapıyorlar.