Anasayfa Haber Foxconn, Cyanogen’e Büyük Yatırım Yaptı

Foxconn, Cyanogen’e Büyük Yatırım Yaptı

Apple’ın bir numaralı ürün tedarikçisi olan Foxconn, Cyanogen’e büyük miktarda yatırım yaptı.

Foxconn firması sahip olduğu yirmiden fazla fabrikayla Çin’in en büyük elektronik üreticilerinden biri konumunda bulunuyor. Şirket son zamanlarda kendi ihtiyacı olan robotları geliştirmek için giriştiği büyük yatırımlarla da gündeme gelmişti. Ancak Foxconn denince hâlâ akla ilk gelen unsurlardan biri, yıllardır Apple için üretim yapan bir numaralı tedarikçi olduğudur.

Özellikle iPhone ve iPad gibi iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazların üretiminden büyük para kazanan bir şirketin, şimdi neden Cyanogen gibi çok farklı bir yazılım şirketine yatırım yapmayı tercih ettiği tartışılıyor. Android işletim sistemi tabanlı CyanogenMod’u geliştiren Cyanogen, Foxconn’dan 110 milyon dolar civarında fon almış bulunuyor.

Cyanogen’in son zamanlardaki tek yatırımcısı Foxconn değil tabii ki, şirket pek çok büyük markayla işbirlikleri geliştirmiş bulunuyor. Microsoft ile anlaşan Cyanogen, Office paketi dahil pek çok Microsoft yazılım ve servisini, geliştirdiği işletim sisteminin yeni sürümlerine entegre ediyor. Ayrıca Oppo ve Micromax gibi telefon üreticileriyle de ortak çalışmaları mevcut.

Video Reklam: