Anasayfa Haber Ultra HD Blu-ray Teknolojisi Hazır

Ultra HD Blu-ray Teknolojisi Hazır

The Blu-ray Disc Association (BDA), en yeni disk standardı Ultra HD Blu-ray’in tamamlandığını duyurdu.

Uzun bir süredir bahsi geçen ve 4K teknolojisinin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte kaçınılmaz bir şekilde standart Blu-ray disklerin yerini alması beklenen Ultra HD Blu-ray teknolojisi en sonunda tamamlandı. BDA, bu duyuruyla birlikte yeni Blu-ray standardının resmi logosunu da paylaştı.

Ultra HD Blu ray sayesinde 4K’ya kadar olan yayınlar, fiziksel diskler yardımıyla izleyicilere ulaştırılabilecek. Bu yeni disk teknolojisi, beraberinde sadece 3840×2160 çözünürlük desteği değil, aynı zamanda genişletilmiş renk aralığı, daha yüksek kare hızı ve HDR desteği sunacak.

Yeni Blu-ray teknojisi, aynı zamanda ses alanında da yenilikler sunuyor. Yeni nesil, nesne tabanlı ses formatları da Ultra HD Blu-ray diskler sayesinde kullanıcılara sunulabilecek. Ultra HD Blu-ray teknolojisinin dikkat çeken bir diğer avantajı ise satın alınan ürünün, dijital bir köprü ile çeşitli cihazlarda izlenebilmesi olacak.

Hali hazırda Blu-ray oynatıcıya sahip olan kullanıcıların güncellik konusunda herhangi bir endişe duymasına gerek yok. Ultra HD Blu-ray diskler, hali hazırda evlerinizde bulunan Blu-ray oynatıcılar tarafından sorunsuz bir şekilde oynatılabilecek. Bu sayede 10,000’i aşkın medyadan oluşan dev Blu-ray kütüphanesini, yeni nesil için terk etmek zorunda kalmayacaksınız.