Anasayfa Haber Playstation 4 Sonunda Korsanlara Yenildi

Playstation 4 Sonunda Korsanlara Yenildi

Sony’nin popüler oyun konsolu Playstation 4, korsan oyun endüstrisinin son kurbanlarından biri oldu.

Yeni nesil konsolların 2013 yılındaki çıkışlarının ardından korsan endüstrisinin boş durmayacağı bilinen bir şeydi. Uzun bir süre boyunca yeni nesil konsollarda korsan oyun çalıştırılabildiğine dair elle tutulur bir haber yoktu. Ancak bu durum değişmişe benziyor. Playstation 4, yaklaşık 1,5 yılık direnişini kaybetmiş olabilir.

Brezilyalı bir konsol servisi, PS4’ün korsan oyun korumasını aşabilen bir cihaz geliştirdiklerini iddia ediyor. Bu cihaz sayesinde oyunlar kopyalanabiliyor ve kırılan konsollarda çalıştırılabiliyor. Yine Brezilya kaynaklı UOL Jogos adında bir internet sitesi bu cihazın gerçekten var olduğunu ve belirtildiği gibi korsan oyunları çalıştırabildiğini onaylayan bir yazı paylaştı. Yani görünüşe göre Playstation 4 tarihinin ilk ciddi hack deneyimi gerçekleşmiş durumda.

Brezilyalı elektronik mağazaları şimdiden korsan oyun tarifeleri yayınladı. Çoğu mağaza 10 adet korsan PS4 oyununu, 300 ile 400 Brezilya doları fiyatına kırılan konsollara yükleme sözü veriyor.

Yapılan hack işleminin özeti ise şu: İçerisinde oyunlar olan bir PS4 hesabını barındıran konsolun NAND Dump’ı alınıyor ve dump dosyası hedef konsol için yeniden yazılıyor. Hedef konsol bu işlemden sonra iki kayıtlı PS4 hesabına sahip oluyor ve bu şekilde korsan oyunlar çalıştırılabiliyor. NAND Dump alma işleminin Raspberry Pi ile yapıldığını da belirtelim.

Bu işlem her ne kadar görünürde PS4’ün korsan koruma teknolojisini devre dışı bıraksa da, henüz konsolun tam olarak kırıldığı anlamına gelmiyor. Sony ise bu durumla ilgili herhangi bir açıklama yapmasa da, ilerleyen günlerde bu soruna dair bir güncelleme gelmesi yüksek bir olasılık.