Anasayfa Haber Uzay İstasyonuna Laser Topu Takılacak

Uzay İstasyonuna Laser Topu Takılacak

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yörüngedeki enkazdan korumak için bir laser topu kullanılması planlanıyor.

Düşük dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), her ne kadar çekilen video ve fotolarda olduğu yerde duruyormuş gibi görünse de, gerçekte durum pek öyle değil. İstasyon aslında saatte 27,000 kilometre gibi gayet yüksek bir hızla dünyanın çevresinde hareket ediyor. Atmosferin hemen dışındaki düşük yörüngede bulunan istasyon, gerektiğinde manevra motorlarını kullanarak rotasında değişiklik ve düzeltmeler de yapabiliyor.

İstasyon ile aynı yörüngede dolaşan yaklaşık 3,000 ton civarında uzay çöpü olduğundan, bu manevraları yapmak sık sık gerekli oluyor. NASA radarları çoğunlukla eski uzay programlarından geri kalan bu enkazı devamlı takip ediyorlar ve istasyona bilgi veriyorlar. Ancak bu radarlar boyu beş santimden küçük parçaları pek göremiyorlar. Nitekim NASA radarları yörüngede olduğu düşünülen yaklaşık 300,000 parça enkazdan sadece 19,000 kadarını takip edebiliyor.

Japon biliminsanlarının bu tehlikeye karşı geliştirdiği önlem ise istasyona bir laser topu monte etmek! İstasyona yakında takılması planlanan Extreme Universe Space Observatory (EUSO) adlı teleskoba bağlı olarak çalışacak olan bu laser topu, Coherent Amplification Network (CAN) Laser adıyla biliniyor. Çok aşırı güçlü olmayan bu laser sistemi, parçacık hızlandırıcılarda kullanılanlarla aynı türden.

Bu sistem hayata geçirilirse, EUSO tarafından tespit edilecek enkaza doğrultulacak olan CAN laseri, kısa ve güçlü atımlar yaparak hedefleri vuracak. Bu laserle hedeflerin doğrudan yok edilmesi amaçlanmıyor, çünkü o kadar güçlü bir laseri istasyona takmak pek mantıklı değil. Ancak laser atımlarıyla hedefin üzerinde anlık buharlaşmalar oluşturmak ve böylece bir itki kuvveti elde etmek mümkün. Böylece enkaz parçaları tıpkı bir bilardo topu gibi sektirilip atmosfere girmeye ve orada yanmaya yönlendirilebilir. Bu sistem istasyonu korumakla kalmayıp, uzun vadede yörüngedeki çöpleri de tamamen temizlemek için kullanılabilir. Sistemin 2017 yılında istasyona kurulması planlanıyor.