Samsung Ve TSMC, 10 Nanometre Yarışında

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Samsung ve TSMC arasındaki 10 nm üretime ilk geçen olma yarışı, başta Apple olmak üzere pek çok firmanın gideceği yönü belirleyecek.

Dünyanın en büyük işlemci üreticileri arasında bulunan TSMC, başta Apple olmak üzere pek çok teknoloji devi için işlemci üretmesiyle ünlü. Ancak TSMC yakın geçmişte 14 nm üretim yöntemlerini verimli hale getirmekte gecikmiş, müşterilerinin önemli bir kısmı başka üreticilere yönelmişti. Bu noktada müşterilerin kapısını çaldığı en önemli alternatif, 14 nm üretim yarışında öne geçmeyi başaran Samsung olmuştu.

Şimdi aynı yarış 10 nm mimarisine geçişte yaşanıyor. TSMC bu defa yarışı daha önde götürüyor gibi görünüyor. 10 nm üretim yöntemlerini hayli geliştirdiği söylenen firma, 2015 yılı bitmeden tam kapasiteyle üretim yapar hale geleceğini açıkladı. Samsung ise 10 nm üretimde tam kapasiteye ancak 2016 başında ulaşabileceğini bildirdi.

Bu durum TSMC açısından büyük avantaj, çünkü halen 10 nm işlemci ürettirmek için sırada bekleyen pek çok firma var. Bunların başında da Apple geliyor. Apple’ın bir sonraki nesil iPhone 7 telefonlarında kullanacağı tahmin edilen A10 işlemcisi 10 nm olarak üretilecek. TSMC bu üretimin tamamını almayı başarabilirse, Samsung çok önemli bir müşteri kaybedebilir.