Anasayfa Haber Google Aramalarına “Satın Al” Tuşu Eklenecek

Google Aramalarına “Satın Al” Tuşu Eklenecek

Google aramalarında karşınıza çıkan ürün ya da hizmetleri çok yakında tek tuşa basarak satın alabileceksiniz.

Google’ın internet arama sonuçlarına bir “satın al” tuşu eklemeye niyetlendiği ilk kez geçtiğimiz yılın sonuna doğru ortaya çıkmıştı. Şirket bu şekilde arama sonuçlarından gelen reklam gelirini artırmayı, o arada Amazon gibi online alışverişten büyük para kazanan rakiplerini aradan çıkarmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz gün şirketten gelen bir açıklama, “satın al” tuşunun arama sonuçlarına çok yakında ekleneceğini doğruladı. Google uzun bir süredir online alışveriş şirketlerini de bu sistemin faydalarına ikna etmeye çalışıyordu. Bazı şirketlerin bunu büyük bir fırsat olarak gördüğü, ancak bazılarının da müşteriye karşı olan imajlarının zedelenmesinden korktukları biliniyordu.

Arama sonuçlarının yanında “satın al” tuşunun çıkması, Google’ın doğrudan ürün satışına gireceği anlamına gelmiyor. Şirket bu sistemi tüketicilerin ilgili online mağazalardan daha rahat alışveriş yapabilmesi için kuruyor. Google bu işten sponsorlu arama sonuçları sayesinde dolaylı olarak reklam gelirini artırmak suretiyle para kazanmış olacak. Tabii bu durum uzun vadede arama sonuçlarının güvenilirliğini nasıl etkiler, farklı ülkelerden yeni anti-tekel davaları gelir mi, orasını ancak zaman gösterecek.