Technopat, IDEF ’15 Fuarındaydı!

In Makale, Video by Ali Güngör20 Comments

Savunma sanayinin bir araya geldiği IDEF 2015 Fuarı’nı sizler için gezdik.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı “IDEF’15” her iki yılda bir düzenleniyor. Bir sonraki fuar 2017 yılında gerçekleştirilecek. Zira bu alanda teknolojiler daha uzun ömürlü olmak üzere tasarlanıyor. Gelişmeler araçlara yansımadan önce pek çok kontrol ve testten geçiyor.

Savunma sanayi üyelerinin, askeri personel ve devlet yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen IDEF, sivil ziyaretçilere kapalı bir fuar. Bu bağlamda ASELSAN ve Kale Kalıp gibi yerli savunma sanayi tedarikçileri başta olmak üzere savunma teknolojileri alanında ilgi çekici yeni ve geliştirilmiş teknolojileri sizin için görüntüledik. Fuarı ekip olarak dolaşırken gözümüze çarpan özellikle siber savunma, haberleşme, saha kontrol ve yönetim, tespit ve önleme sistemleri üzerinde pek çok ürün sergilenmesi oldu. İnsansız araçların ve elektronik ekipmanların sayısı her fuarda artıyor.

Türkiye’nin İlk Yerli Turbojet Motoru

Kale Grubu’nun bir alt kuruluşu olan Kale Arge tarafından geliştirilen turbojet motoru da IDEF 2015 fuarı kapsamında sergilendi. Tamamen yerli tasarım ve üretim olan bu motorlar, uzun menzilli akıllı füzelerin seri üretiminde kullanılacaklar.

TAI Anka

TUSAŞ (TAI) tarafından geliştirilen ve halen Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilmekte olan ANKA, türünün en gelişmiş İnsansız Hava Aracı örneklerinden biridir. Çok uzun süre havada kalabilen ve her koşulda gözetleme yapabilen ANKA, IDEF 2015 fuarında ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

Roketsan T-122/300 Çok Maksatlı ve Çok Namlulu Roketatar

Roketsan tarafından geliştirilen T-122/300 roket fırlatma sistemi, taktik kamyonların üzerine yerleştirilen hayli detaylı bir topçu roketi sistemidir. 40 adet 122 mm ya da 4 adet 300 mm roket podu taşıyabilen sistem, savaş alanında uzun menzilli topçu desteği sağlamak üzere geliştirilmiştir.

Roketsan Cirit

Roketsan tarafından geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren Cirit füze sistemi, her tür platforma takılabiliyor. 70 mm lazer güdümlü roketler fırlatan sistem, 8 kilometre menzile sahip ve çeşitli savaş başlıklarıyla donatılabiliyor.

Parasim Paraşüt Simülatörü

IDEF 2015 fuarında ziyaretçilerin kullanımına sunulan Parasim paraşüt simülatörü, sanal gerçekliğin nasıl eğitim amaçlı olarak kullanılabileceğinin ilginç örneklerinden biriydi. Parasim sayesinde öğrenciler herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya kalmadan temel eğitim alabilirler.

Nuytco Exosuit

Kanadalı deniz teknolojileri firması Nuytco Research tarafından fuarda sergilenen ürünlerin arasında en ilgi çekeni Exosuit oldu. Çok derin dalışlara imkan tanıyan Exosuit, tamamen metal gövdesiyle dalgıçları yüksek basınçtan koruyor.

Mayak KM 7,62

IDEF 2015 fuarına katılan firmalardan biri de, Ukrayna ordusu için silah üreten Mayak oldu. Mayak tarafından sergilenen KM 7,62 aslında Sovyet tasarımı PKM ağır makineli tüfek modelinin hayli geliştirilmiş bir versiyonu ve çok amaçlı olarak tasarlanmış.

Bayraktar Taktik TB2

Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi‬‬: Baykar Makina tarafından geliştirilen farklı insansız hava araçlarından biri olan Bayraktar, tamamen otonom kalkış, uçuş, keşif ve iniş yeteneklerine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Uzun menzilli keşif yapabilen Bayraktar TB2, yapılan testleri de başarıyla geçmiş.

Y6 1200

IDEF 2015 fuarına katılan yerli firmalardan biri olan Altınay standında, bomba imha robotları ve insansız hava araçları gibi pek çok robotik ürün tanıtıldı. Altı pervaneli Y6 1200 uzaktan kumandalı aracı da en çok ilgi çeken ürünlerden biri oldu.

Vestel Karayel

Vestel Savunma tarafından geliştirilen Karayel İnsansız Hava Aracı da IDEF 2015 fuarında ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Bütün testleri başarıyla geçen Karayel, yakında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzun menzilli keşif ve gözetleme için kullanıma girecek.

U S  Ordnance M240 Makineli Tüfek

Amerikan savunma şirketi US Ordnance, IDEF 2015 fuarında ürünlerini sergiledi. Bunlar arasından M240 makineli tüfek öne çıkan yeni tasarımlardan biriydi. Piyadeye ağır ateş desteği sağlamak için tasarlanan M240, 7,62 NATO standardı mühimmat kullanıyor.

Ünimetal Minigun

Ünimetal Hassas Döküm şirketi tarafından üretilen 20 mm Gatling uçak topu namlu ve gövde tertibatı, Kale Aero standında sergilenen yüksek teknoloji ürünleri arasında yer aldı.

TAI T 129 ATAK Helikopter

AgustaWestland tasarımı A129 Mangusta helikopteri temel alınarak geliştirilen T 129 Atak ağır saldırı helikopteri, Tusaş (TAI) tarafından üretiliyor. Helikopter savaş görevlerine Roketsan üretimi Umtas ve Cirit füze sistemlerini kullanarak çıkacak.

Kale Kalıp KK M001

Kale Kalıp tarafından geliştirilen KK M001 silah sistemi, zırhlı araç ve helikopterlere takılmak üzere tasarlanmış. Farklı türlerde mühimmat kullanabilen bomba atar sistem, 40 mm çapında ve tam otomatik olarak çalışıyor.

Kale Kalıp 40mm Otomatik Bomba Atar

Kale Kalıp tarafından tasarlanan 40 mm otomatik bomba atar prototipi, yabancı M-19 silah platformundan yola çıkılarak hazırlanmış. Zırhlı araç ve helikopterler için de varyasyonları geliştirilen silah sistemi, tamamen yerli olarak üretilebiliyor.

Göktürk 2 Keşif Uydusu

Türk mühendislerince tasarlanan ve 2012 yılında gerçekleştirilen fırlatma operasyonu ile görev yörüngesine yerleştirilmiş olan  GÖKTÜRK-2,  Ülkemizde özgün olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusudur.

FN P90

Belçikalı FN Herstal tarafından geliştirilen ve üretilen FN P90, bullpup tasarımı ve sıra dışı özellikleriyle hayli dikkat çeken bir silah. Dünya üzerinde 50 ülkenin güvenlik ve istihbarat teşkilatları tarafından kullanılan P90, film ve oyunlarda da sık sık karşımıza çıkıyor.

Denel NTW 20 Anti-materyal Keskin Nişancı Tüfeği

Güney Afrika Cumhuriyeti kökenli Denel Land Systems tarafından geliştirilen NTW 20, farklı hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanmış 20 milimetre çapında bir anti-materyal keskin nişancı tüfeği. NTW 20 ile patlayıcı, zırh delici ya da anti-personel mühimmat kullanmak mümkün.

Aselsan PA 9661 Telsiz

Aselsan’ın yazılım tabanlı telsiz sistemleri ailesinin bir üyesi olan PA 9661, savaş alanında düşman tarafından dinlenmeye ve karıştırılmaya dirençli bir tasarıma sahip. Karargah kullanımı için tasarlanan PA 9661, sahadaki birlikler arasında iletişimi kurmak için geliştirilmiş.

Aselsan Kornet E

Aselsan tarafından anti-tank füzeleri için geliştirilen hedef güdüm sistemi, hafif araçlara bile rahatlıkla takılabilecek şekilde tasarlanıyor. Savaş alanındaki yer birliklerini düşman zırhlı araçlarına karşı savunmak üzere tasarlanan sistemde, ana mühimmat olarak Rus yapımı lazer güdümlü Kornet anti-tank füzeleri kullanılıyor.

Aselsan Korkut

Aselsan tarafından geliştirilen Korkut kundağı motorlu alçak irtifa hava savunma sistemi, yer birliklerini düşman hava araçlarına karşı korumak üzere geliştiriliyor. Üç boyutlu hedef tespit ve takip radarına sahip olan Korkut, alçaktan uçan düşman araçlarını otomatik olarak tespit ve tahrip yeteneğine sahip.

Aselsan Koral

Aselsan tarafından geliştirilen KORAL sistemleri, düşman radarlarını aldatmaya yönelik tasarlanmış elektronik savaş ekipmanlarıdır. Kara kuvvetleri için geliştirilen KORAL sistemleri, 8×8 askeri kamyonlara entegre edilirler.

Aselsan IPKC 2064 E, Emniyetli Uydu Telefonu, Sahab Sanal Hava Boşluğu

Aselsan tarafından geliştirilen elektronik haberleşme ve güvenlik sistemleri, modern savaş alanlarındaki elektronik çatışmaya karşı iletişimi güvenli biçimde ayakta tutmaya yönelik olarak tasarlanmaktadır.

Aselsan Hisar

Aselsan tarafından geliştirilen Hisar hava savunma sistemi, güdümlü füzeler kullanarak düşman hava araçlarına karşı yer birliklerini savunmak üzere tasarlanmaktadır. Kısa, orta ve uzun menzilli varyasyonları geliştirilmektedir.

Aselsan 2049 USB Kripto II

2049 USB Kripto Modülü ve uExplorer Yazılımı donanım tabanlı kriptografik fonksiyonlar kullanılarak yüksek seviyeli güvenlik sağlamak için ASELSAN tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. 2049 USB Kripto Modülü ve uExplorer kullanımı, yüksek güvenlik seviyesi ihtiyaçlarını karşılamak için yazılım tabanlı kriptografik fonksiyonlar içeren çözümlerin yerine önerilmektedir.

Aselsan ARI 1T

Aselsan tarafından geliştirilen ARI 1T modeli insansız hava aracı, dikine iniş kalkış yeteneğine sahip kısa menzilli bir gözetleme aracıdır. Öncelikli amacı birliklerin yakın keşif ve gözetleme ihtiyacını karşılamaktır.

Aselsan A600 Gece Görüş Eklentisi

Aselsan A600 modeli gece görüş sistemi, keskin nişancı tüfeği gibi kendi dürbün donanımı olan silahlara eklenerek, onlara gece görüş yeteneği kazandırmak üzere tasarlanmıştır.

Aselsan A341 4X Gece Görüş Silah Nişangahı

Aselsan tarafından geliştirilen A341 4X gece görüş silah nişangahı, düşük ışık şartlarında hedeflerin tespitini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Daha önceki IDEF 2013 videolarımızı ve fotoğraflarımızı da burada bulabilirsiniz… İyi seyirler dileriz…