Çin ve ABD arasındaki siber savaşın son durumu.

Pasifik Suları Gittikçe Isınıyor

In Haber by Berker Güngör13 Comments

Amerika ve Japonya arasındaki askeri işbirliğinin, siber savaş alanında da sürdürüleceği açıklandı.

Amerika ve Japonya arasında İkinci Dünya Savaşı yıllarından beri süren askeri ittifak, son yıllarda gittikçe daha da derinleşiyor. Bunda Çin’in gittikçe güçlenen ekonomik ve askeri yapısının, özellikle Pasifik bölgesinde gittikçe daha da etkili hale gelmesinin de payı büyük.

Geçtiğimiz ay ulusal siber güvenlik planlarını yeniden düzenlediğini bildiren Amerika Birleşik Devletleri, yeni siber savunma stratejisinde en büyük tehdit olarak Çin, İran, Kuzey Kore ve Rusya’yı işaret etmişti. Bu ülkelerin dünya ekonomik ve politik arenalarında kazandığı güçten rahatsız olduğunu saklamayan Amerika, şimdi yeni bir adım daha attı. Japonya’nın siber güvenliğinin kendileri için de kritik önem taşıdığını bildiren Amerika, siber savaş planlarına bu ülkeyi de müttefik olarak dahil ettiğini açıkladı.

Bu açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’nın ekonomik ve askeri alt yapısına karşı yapılacak olası siber saldırılara tüm gücüyle müdahil olacağını ortaya koydu. Geçen yıllar içinde Japon şirketlerine karşı düzenlenen Çin ve Kuzey Kore kökenli olduğu iddia edilen saldırıların, zaman içinde askeri tesislere de uzanmasından korkuluyor. Böyle bir saldırı gerçekleşirse, Amerika’nın da sessiz kalmayacağı böylece açıkça vurgulanmış oldu. Çin ise bu açıklamaların bölgedeki tansiyonu yükseltmekten başka işe yaramayacağı yorumunu yaptı.